SUKCES  RODZINNEGO CZYTANIA

Czarodziejska różdżka Wioletty Piaseckiej dla małych  miłośników książki

We wszystkich placówkach bibliotecznych przez cały rok trwał konkurs dla najmłodszych czytelników wraz z opiekunami. Była to już IV Edycja konkursu Rodzinnego Czytania  pt. „Poczytajmy Razem Mały Miłośnik Książki” oraz „Uniwerek Juniora”

23 listopada 2011r. nastąpiło podsumowanie konkursów oraz pasowanie na czytelników biblioteki najmłodszych mieszkańców naszej gminy przez wróżkę-pisarkę dla dzieci  Wiolettę Piasecką, Obecność pisarki w stroju Bajkowej Czarodziejki  wywarła na małych czytelnikach ogromne wrażenie  . Zanim  nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, Pani Wioletta opowiedziała dzieciom o swoich bajkach i zaprezentowała fragment swojej najnowszej  książki pt. ”Krówka Modnisia” z pacynką krówki uszytą specjalnie dla dzieci z Barcina poprzedniego dnia przed przyjazdem.

Przy pomocy swoich  kukiełek zainscenizowała z udziałem uczestników spotkania  fragment jednej z bajek.

Przed samym pasowaniem mali czytelnicy, mimo swojego dziecięcego wieku, z powagą powtarzali za  mamą 3 letniej  Ali  przysięgę złożoną książce :

„My mali czytelnicy biblioteki
uroczyście przyrzekamy,
że będziemy książki kochać,
krzywdy zrobić im nie damy.
Wskazówek i ich rad
będziemy słuchać z uwagą,
obowiązki czytelnika
traktować z wielką powagą
...przyrzekamy!”

Przejęte i wpatrzone w czarodziejską różdżkę wróżki  zostali pasowani przez bajkopisarkę  na  czytelnika Oddziału dla dzieci, Filii nr 1 w Barcinie i Filii w Mamliczu. Na potwierdzenie tego faktu otrzymali z rąk Dyrektor Biblioteki Grażyny Szafraniak Certyfikat , a za aktywność w konkursie nagrodę książkową.

Nagrody dla dzieci  z    „Uniwerku  Juniora „

Mali czytelnicy, którzy pasowani byli w poprzednich edycjach konkursu  „Rodzinnego Czytania” skupieni zostali  wokół kolejnej oferty konkursowej biblioteki  pt. „Uniwerek Juniora”. Swoje odwiedziny w bibliotece w czasie trwania konkursu, potwierdzali stawianiem bajkowych pieczątek przypieczętowali.  Są oni już wytrawnymi czytelnikami biblioteki.

Uczestnicy Uniwerku  brali również udział w spotkaniu z wróżką  oraz  chętnie   uczestniczyli w innych przedsięwzięciach edukacyjno –kulturalnych  organizowanych w bibliotece przez cały rok : spotkaniami z grupami teatralnymi oraz  autorami książek dla dzieci .Brali udział  w organizowanych zajęciach plastycznych i integracyjnych zabawach w czasie ferii i wakacji. Część z nich jest uczestnikami  kursu j. angielskiego „ Funenglish”.  Podczas spotkania za swoją aktywność zostali nagrodzeni kolorowymi książkami i dyplomami.

Zainteresowanie konkursami „Poczytajmy razem – Mały miłośnik książki” oraz „Uniwerek Juniora” w poszczególnych placówkach wyglądało następująco:

- Filia w Mamliczu - 10 dzieci + opiekun  odwiedziło bibliotekę 75 razy i wypożyczyło 507 książek

-  Filia  Nr 1 w Barcinie - 26 dzieci wraz z opiekunem odwiedziło placówkę 434 razy i wypożyczyło 1.336 książek

-  Filia  w Piechcinie  -  41 dzieci  + opiekun  odwiedziło bibliotekę  433 razy  i wypożyczyło 1.545 książek

- Oddział dla dzieci  -  53 dzieci z opiekunem  odwiedziło bibliotekę 507 razy i wypożyczyło 1.994 książek

Stanisława Ciesielska