W bibliotekach na terenie gminy Barcin – wypożyczalni dla dorosłych BPMiG w Barcinie i filii w Piechcinie  - 16 i 17 listopada można było posłuchać wierszy i tekstów w gwarze pałuckiej.

W pierwszym dniu III Powiatowego Konkursu Gwary Pałuckiej rywalizowali uczniowie ośmiu szkół podstawowych z terenu Powiatu Żnińskiego – Januszkowa, Słębowa, Lubostronia, SP nr 2 w Żninie, SP „Trójka” w Żninie, Mamlicza, Piechcina i SP nr 2 w Barcinie.

Uczestnicy konkursu przedstawiali głównie teksty i wiersze autorstwa Mirosława Binkowskiego zawarte w „Moim słowniku gwary pałuckiej”.

Jury, w którym zasiedli wspomniany już Mirosław Binkowski, wice burmistrz Barcina - Sławomir Różański, radna Powiatu Żnińskiego -  Beata Gaik-Mazurek i Artur Jakubowski – dyr. MDK w Barcinie, oceniając występujących wzięło przede wszystkim pod uwagę posługiwanie się gwarą, poprawność i staranność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Laureatami rywalizacji w kategorii szkół podstawowych zostali :

I miejsce – Izabela Marczak ze SP nr 2 w Barcinie

II miejsce – Weronika Dec reprezentująca SP w Januszkowie

III miejsce Karolina Kapuścińska  uczennica SP nr 2 w Żninie.

Zostały przyznane także dwa wyróżnienia  dla Darii Klecha ze SP w Mamliczu i Jakuba Maciejewskiego reprezentującego SP w Januszkowie.

Iza Marczak, którą przygotowała polonistka Pani Teresa Różańska zaprezentowała licznie zgromadzonej publiczności wiersz Mirosława Binkowskiego  „Downiejszy Żnin”.

Podczas drugiego dnia konkursu, który odbył się w piechcińskiej bibliotece, zaprezentowali się uczniowie szkół gimnazjalnych z Gąsawy, Lubostronia, Żnina, Piechcina i Barcina. W tej kategorii zwyciężyła przedstawicielka miejscowego gimnazjum Laura Zielińska, przygotowana przez Panią Jolantę Szywalską. Jurorów urzekła Jej  interpretacja tekstu „Piyrduśnice” . Drugie miejsce zajęła Martyna Zabłocka z Gimnazjum nr 1 w Barcinie, a na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Smarul ze żnińskiej „Trójki”. Podobnie jak w dniu poprzednim jury przyznało dwa wyróżnienia dla Natalii Barczyńskiej z Gąsawy oraz Pauli Teresińskiej z Gimnazjum w Piechcinie.

Przewodniczący jury Mirosław Binkowski był pełen podziwu dla młodych mieszkańców powiatu żnińskiego, którzy znakomicie opanowali trudne teksty gwarowe. Podsumowując konkurs podkreślił autentyczny przekaz oraz dobre posługiwanie się gwarą. Pełen uznania dla uczestników konkursu był również

Wice Starosta Żniński – Robert Luchowski i Wice Przewodnicząca Rady Miejskiej w Barcinie – Teresa Wilk.

Podczas konkursu Pani Jadwiga Dziurgiela, barcińska hafciarka ludowa, zaprezentowała własnoręcznie wykonany strój pałucki.

Wszyscy uczestnicy konkursowych zmagań zostali nagrodzeni. Nagrody książkowe ufundowała biblioteka, upominki przekazali zarówno gospodarze powiatu żnińskiego, jak i Gminy Barcin.

Młodych artystów podziwiali i oklaskiwała licznie zgromadzona publiczność.

Zdjęcia Gimnazjum

Zdjęcia Szkoła podstawowa