Dobra współpraca  z Gimnazjum Nr 1 w Barcinie owocuje od wielu lat podpisywanymi kontraktami z  wolontariuszami  na realizowanie zadań organizowanych przez Bibliotekę w Barcinie. Rola wolontariusza w bibliotece  sprowadza się do wykonywania  różnych czynności, nie tylko o dbanie o książki w bibliotece, o ich wygląd oraz właściwe miejsce na półce.

Wolontariusze także odwiedzają czytelników  osoby chore i niepełnosprawne,  dostarczają im książki oraz czytają  prasę. Dużą wartość  dla wolontariusza i osoby korzystającej z jego usług, stanowi również prowadzenie rozmowy, poznawanie nowego człowieka  i jego środowiska. W trakcie trwania wolontariatu w bibliotece uwidaczniają się umiejętności artystyczne młodzieży, ponieważ wolontariusze biorą udział w organizowanych spotkaniach  dla czytelników / np. wieczór wigilijny/. Od września  2011r. w Oddziale dla dzieci biblioteki rozpoczęło pracę  5  gimnazjalistów: Przybylińska Paulina, Robaczewska Maria, Rucińska Agnieszka, Chylińska Aleksandra i Radzikowski Patryk. Młodzież skupiona w ramach wolontariatu przy Oddziale dla dzieci współpracuje  z najmłodszymi czytelnikami, biorąc także udział w organizowaniu zajęć.

Ciesielska Stanisława