Biblioteka  Publiczna Miasta i Gminy Barcin jako biblioteka wiodąca uczestniczy w II rundzie Programu Rozwoju Bibliotek. W ramach projektu do wszystkich uczestniczących placówek bibliotecznych Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego przekazała sprzęt multimedialny oraz oprogramowanie.
BPMiG w Barcinie wzbogaciła się o 2 zestawy komputerowe stacjonarne z kamerą internetową,  laptop, urządzenie wielofunkcyjne HP (drukowanie, skanowanie i faks) A4, drukarkę kolorową A3, projektor wraz z ekranem, aparat cyfrowy oraz listwę przepięciową. Filia  nr 1 w Barcinie otrzymała 2 zestawy komputerowe, urządzenie wielofunkcyjne, aparat cyfrowy i listwę przepięciową. Po remoncie tak samo wyposażona zostanie biblioteka w Mamliczu. Do Piechcina trafiło urządzenie wielofunkcyjne, ruter oraz aparat cyfrowy.

Nowy sprzęt został zainstalowany 13 i 14 października przez pracownika Firmy Talex z Poznania P. Piotra Kołdykę, który przeprowadził szkolenie pracowników, ucząc ich prawidłowej obsługi zainstalowanego sprzętu.

Pracownicy bibliotek będą także uczestniczyć w szkoleniach informatycznych prowadzonych w ramach PRB przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bydgoszczy, gdzie doskonalić będą umiejętności obsługi i efektywnego udostępniania sprzętu mieszkańcom.
Biblioteka mogąc zaoferować czytelnikom dostęp do komputerów i Internetu, poszerza swoją podstawową ofertę.