„Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla społeczności lokalnej – projekt realizowany w barcińskiej bibliotece”

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego podjął współpracę z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek  -  Organizacje Pozarządowe Bibliotekom, przy realizacji projektu „Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla społeczności lokalnej”. Celem projektu jest: upowszechnianie nieformalnej edukacji zdrowotnej – realizowanej w ścisłej współpracy środowiska pielęgniarskiego i bibliotekarzy z bibliotek publicznych działających na obszarach wiejskich i w małych miastach w Polsce, na obszarze województw: łódzkiego, warmińsko – mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, śląskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko – pomorskiego. Rolę liderów w tym projekcie podjęły się centra liderów, w skład których wchodzą: bibliotekarz oraz pielęgniarka – profesjonalny edukator w zakresie zdrowia. Atutem tego rozwiązania jest wykorzystanie dotychczasowego potencjału bibliotek, jako neutralnego miejsce dostępu do informacji i wiedzy, w tym także miejsca spotkań i aktywności wielu typów w tym edukacji zdrowotnej.

Biblioteka w Barcinie przygotowała wniosek , została przyjęta do projektu wraz z 20 innymi bibliotekami z całej Polski i otrzymała grant na jego realizację w wysokości 500 zł. Szkolenie dla uczestników projektu nt. „Edukacja zdrowotna w bibliotece – pielęgniarstwo dla społeczności lokalnej” odbyło się 27 listopada 2012 r. w Katowicach. Z ramienia biblioteki uczestniczyła w nim Alina Hofman, która jest koordynatorem projektu . Pierwsze spotkanie w ramach zadania, które poprowadzi P. Janina Balcerzak, odbędzie się 23 stycznia o godz. 16:30. w barcińskiej książnicy przy ul. Lotników 13, a dotyczyć będzie profilaktyki i promocji zdrowia w chorobach cywilizacyjnych – chorób układu krążenia. Podczas spotkania będzie można zmierzyć ciśnienie. Przeprowadzane również będą indywidualne konsultacje z przedstawicielką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego w wyznaczonym podczas spotkania terminie.. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.