Biblioteka w Barcinie skorzystała  z oferty projektu „Ferie z filmem w bibliotece”, przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i  Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. Jest to projekt darmowy.

Polega na wypożyczeniu filmów, ich obejrzeniu  i podzieleniu się wrażeniami. Filmy pochodzą ze zbiorów edukacyjnych programu „Jeden Świat – kluby filmowe”, programu dystrybucji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty oraz zasobów własnych programu "Kulturalnie i obywatelsko w bibliotece". Biblioteka może przygotować dowolną liczbę otwartych, niebiletowanych spotkań filmowych.

Wypożyczyliśmy 3 filmy przeznaczone dla najmłodszego czytelnika. Film ma nie tylko dostarczać rozrywki ale także skłaniać do refleksji, rozwijać pasje filmowe. Oferując nową formę zajęć biblioteka postrzegana jest jako ciekawe i atrakcyjne miejsce.

Pierwsza projekcja odbyła się 15 stycznia w Filii nr 1.

Film animowany pt .”Nocturna” przypadł widzom do gustu. Opowiada o chłopcu o imieniu Tim, który pomimo strachu postanawia rozwiązać zagadkę znikających gwiazd.

Oglądanie filmu  poprzedziło przygotowanie uczestników do projekcji, a po nim była możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami i wątpliwościami. Na tablicy młodzi czytelnicy wypisywali bohaterów filmu  a następnie cechy bohatera. Siedząc w kręgu rozmawiali o swojej przygodzie ze strachem. Nie sprawiało trudności również narysowanie źródeł lub przyczyn tego zjawiska .Spotkanie zakończyło się zniszczeniem  rysunków, aby strach nigdy nie wrócił.

Wolontariuszki z Gimnazjum  w Barcinie  - Edyta i Ania  - pomogły przygotować i przeprowadzić zajęcia filmowe.

22 stycznia o g,11:00  zapraszam  małych czytelników na następną projekcję , tym razem z babcią i dziadkiem  - oglądamy rodzinnie.

Zielińska Anna