Goście uczestniczący w tym spotkaniu w dniu 16 stycznia, wysłuchali ciekawych opowieści Pana Jana Fritza dotyczących jego pasji, czyli malarstwa. Wspominał udział w plenerach malarskich, spotkania z innymi artystami, opowiadał o pracy, która  pomagała mu zrealizować marzenia - Pan Jan był kinooperatorem w barcińskim kinie. Swoje prace wykonuje różnym technikami: olej, akwarele, pastele.

Obrazy  barcińskiego artysty - amatora wspomagały liczne aukcje charytatywne oraz stanowiły darowiznę dla szkół i przedszkoli naszego regionu. Stanowią ozdobę domów nie tylko w naszym kraju, ale i za jego granicami. Zabrali je ze sobą do prywatnych zbiorów mieszkańcy Niemiec, Holandii, Libii, Australii, Białorusi i Francji.

Pan Jan Fritz jest wyróżniony Medalem Jakuba Wojciechowskiego.
W miłej i bardzo sympatycznej atmosferze wszyscy spędzili czas na popołudniowym spotkaniu w bibliotece podziwiając wystawę miejscowego artysty.

Ewa Słowińska