Dnia 23.01.2013 roku w Bibliotece Publicznej w Barcinie miało miejsce spotkanie-prelekcja pt.: Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach cywilizacyjnych – choroby układu krążenia Prelekcję poprowadziła przedstawicielka Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego P. Janina Balcerzak z Łabiszyna. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się  na temat chorób cywilizacyjnych tj.. cukrzyca, otyłość, astma, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, osteoporoza oraz obturacyjna choroba płuc. Udzielono ciekawych rad dotyczących zdrowego odżywiania. Gimnazjalistki z szkolnego koła PCK z Łabiszyna  obliczały prawidłową masę ciała – wskaźnik BMI  oraz mierzyły ciśnienie tętnicze.

Szczególną uwagę zwrócono na choroby układu krążenia  tj. nadciśnienie, miażdżyca, zawał oraz choroba niedokrwienna serca. Przy każdej chorobie omówiona  została profilaktyka i powikłania. W trakcie spotkania nie zabrakło pytań do prelegenta,  było wiele cennych uwag.  Po spotkaniu pielęgniarka wszystkim zainteresowanym badała poziom cukru we krwi.

Była także niespodzianka w postaci poczęstunku – degustacja zdrowej żywności dla uczestników.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety w postaci informatorów, długopisów , notesów i toreb z logo Programu Rozwoju Bibliotek i Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.

Pielęgniarka , była dostępna w dniu 25.01.2013 r. przez 2 godziny on-line, udzielała odpowiedzi na pytania związane z tematem przeprowadzonego spotkania.

Projekt  "Edukacja zdrowotna w bibliotece - pielęgniarstwo dla zdrowia społeczności lokalnej" prowadzony przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie w ramach  Programu Rozwoju Bibliotek.