16 stycznia 2013 roku był niezwykłym dniem dla bibliotekarzy
i czytelników barcińskich bibliotek. W tym dniu, podczas wernisażu wystawy prac malarskich Pana Jana Fritza, został ogłoszony wynik konkursu na Czytelnika Roku 2012. Wśród dorosłych czytelników ten zaszczytny tytuł przyznano Pani Zofii Jesionowskiej, która jest czytelniczką biblioteki dla dorosłych w Barcinie, natomiast wśród dzieci i młodzieży laureatem konkursu został Krystian Łożyński z Filii w Mamliczu.

Oprócz laureatów na wyróżnienie zasłużyli: młoda czytelniczka z Filii nr 1 w Barcinie – Julia Malinowska oraz Dorota i Aleksandra Kurek z Oddziału dla dzieci i młodzieży Biblioteki Publicznej w Barcinie. Nagrodzeni i wyróżnieni czytelnicy nie tylko wypożyczają książki, ale czynnie uczestniczą w życiu biblioteki. Biorą udział
w organizowanych przez nas spotkaniach, pomagają w ramach wolontariatu podczas zajęć z dziećmi i młodzieżą. Pani Zosia była też autorką i współautorką kilku wystaw zorganizowanych w czytelni naszej biblioteki. Jest członkiem Dyskusyjnego Klubu Książki działającego w barcińskiej książnicy.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska