Dnia 6 lutego 2013 roku odbył się wernisaż prac Pani Marii Harwozińskiej, mieszkanki Piechcina, która działa w tamtejszym Klubie Art – Pracownia „KUJAWY”. Pierwsze rękodzieło piechcinianki powstało, kiedy to w wieku 12 lat, wykonała szalik na drutach. Przez całe swoje dorosłe życie nie rozstawała się z igłą, nitką, szydełkiem i drutami. Zawodowo pracowała w Cementowni Kujawy. Po przejściu na rentę poświęciła się swojemu hobby.

Wystawa obejmuje głównie prace wykonane techniką origami, jednak w  dorobku Pani Marii są również inne prace, takie jak: serwety na szydełku i haftowane, książki okolicznościowe, obrazy haftowane, kwiaty wykonane różnymi technikami i z różnych materiałów. Goście wernisażu dowiedzieli się w jaki sposób powstają rękodzielnicze „cudeńka”, obejrzeli je z bliska, a nawet wzięli do ręki.

Autorka prac uczestniczyła w wielu wystawach m.in.: w Bydgoszczy, Złotnikach Kujawskich, w Barcinie: w MDK, na Dożynkach, na Dniach Barcina i w Piechcinie. Obecnie, jako członek Klubu Art – Pracownia, prowadzi zajęcia w świetlicach wiejskich na terenie naszej gminy. Piechcinianka bierze również udział w konkursach organizowanych przez placówki z terenu Gminy Barcin odnosząc w nich sukcesy.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska