Niejedno imię miłości zaprezentowali nam Wanda i Eugeniusz Rzyscy w spektaklu poetycko-muzycznym, który odbył się 21 lutego 2013 roku w barcińskiej bibliotece.

Bydgoscy aktorzy zatytułowali swój program: „Miłości blaski i cienie”. Wprowadził on licznie zebranych gości w iście walentynkowy nastrój, ukazując najpierw nostalgiczny poprzez realistyczny do przesyconego humorem bardzo lekkiego „odcienia” tego uczucia. W spektaklu Państwo Rzyscy wykorzystali wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Bolesława Leśmiana, Bronisławy Ostrowskiej, Stefana Pastuszewskiego, listy Stanisława Przybyszewskiego do Dagny Juel, a także monolog autorstwa Boya-Żeleńskiego. Artyści wykonywali piosenki solo i w duecie z akompaniamentem gitary. Doskonały nastrój publiczności zaowocował czynnym udziałem w wykonaniu znanego szlagieru „Czy te oczy mogą kłamać?”.

Był to już kolejny – trzeci – występ tego duetu aktorskiego i mamy nadzieję, że nie ostatni w naszej bibliotece. Wieczór zorganizowany z okazji dnia Św. Walentego usatysfakcjonował wszystkich widzów  od gimnazjalistów do seniorów.

Ewa Słowińska, Renata Grabowska