Klasy trzecie Szkoły Podstawowej NR 1 w Barcinie

biorą udział Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym

"Książka - przyjaciel prawdziwy"

(inf. na stronie http://www.cpcd.pl/w-krainie-solilandii),

- w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom”.

Cieszę się , że i ja mogłam  „ dołożyć swoją cegiełkę” do tej akcji  i  przyczynić się do rozpowszechniania czytelnictwa.  Do tej pory to dzieci przychodziły do biblioteki. Teraz one wraz z panią Ewą Zajączkowską  zaprosili  mnie do siebie.  11lutego  przeczytałam trzecioklasistom fragment książki ”Solilandia. Pamiętnik wielickiego skrzata” pani  Beaty Kołodziej.

Na stronie internetowej -  Lubimy czytać.pl możemy się dowiedzieć , że "Solilandia. Pamiętnik wielickiego skrzata to pierwszy tom cyklu powieści o podziemnym królestwie, które zamieszkują sprytne skrzaty solne, zwane soliludkami lub skrzatami z Głębin. Do tej baśniowej krainy przez przypadek trafiają wieliccy górnicy. Znajdują w niej niezwykle ciekawy pamiętnik skrzata Solka, który wprowadza nas w barwne życie małych mieszkańców Solilandii. Dzięki baśniowym soliludkom dzieci poznają legendę o pierścieniu księżnej Kingi oraz uczą się, że warto być odpowiedzialnym i zawsze mówić prawdę.
Dodatkowymi atutami książki są przepiękne, kolorowe ilustracje oraz płyta CD.
Na płycie możemy obejrzeć krótki filmik o Solilandii i teledysk, nauczyć się piosenki, posłuchać fragmentów książki czytanych przez autorkę, bliżej przyjrzeć się bohaterom książki, ułożyć puzzle albo rozwiązać quiz, a także przejrzeć galerię zdjęć z Kopalni Soli w Wieliczce."

Warto zacytować fragment wypowiedzi na temat książki jednego z rodziców :

„ Muszę przyznać, że "Pamiętnik wielickiego skrzata", to jedna z nielicznych baśni, którą mój syn wysłuchał w tak krótkim czasie. Skupił się głównie na małych skrzatach, na ich problemach i radościach. Był spokojny i zasłuchany. Rewelacyjnym dodatkiem okazała się legenda o pierścieniu księżnej Kingi „

Zapraszam do biblioteki, wypożyczenia książki i  poznania ciekawych przygód soliludków i tajemnicy pierścienia księżnej Kingi.

Anna Zielińska