27 lutego 2013 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin, odbyło się spotkanie
pt. „Tajemnica utulanek dla niesfornych przytulanek” w ramach projektu „Rodzinne czytanie – książka łączy pokolenia”. W spotkaniu uczestniczyli zarówno rodzice, jak i dzieci.

Dla rodziców zostały zorganizowane warsztaty z psychologiem Panią Magdaleną Forgiel.
Pani psycholog mówiła o tym, jak dorośli powinni radzić sobie z emocjami dzieci, w jaki sposób pomagać im w stresujących sytuacjach, jak należy rozmawiać z maluchami o ich „małych” i „dużych” kłopotach oraz za pomocą jakich metod dotrzeć do dziecka, aby ono się przed nami otworzyło.

Jedną z takich metod jest wspólna zabawa – poprzez malowanie, rysowanie dziecko ma możliwość wyrażenia swych emocji. Równie dobrą metodą jest lepienie z plasteliny, czy zabawy ruchowe, gdzie dziecko może rozładować swoją energię nagromadzoną w ciągu dnia i odstresować się. Ważna jest też rozmowa z dzieckiem, polegająca na tym, że najpierw słuchamy dziecka, dajemy mu możliwość wypowiedzenia się, a następnie rozpoczynamy rozmowę, dzięki której rozwiązujemy problem z jakim maluch do nas przyszedł lub „rowiewamy” jego wątpliwości. Pani Magdalena zaprezentowała też metodę wyciszania emocji u dzieci przed zaśnięciem. Przy pomocy masażyków z książki pt. „Utulanki, czyli piosenki na dziecięce masażyki” można pomóc dziecku się zrelaksować i spokojnie wypocząć. Do książki jest dołączona płyta z piosenkami i ćwiczeniami w postaci różnego rodzaju masażyków i utulanek

dla dzieci. Pani Magda zaproponowała rodzicom kilka ćwiczeń z masażykami, które później można wypróbować z dziećmi.

W tym samym czasie dzieci zostały zaproszone do Oddziału dla dzieci gdzie panie bibliotekarki przygotowały dla nich różne gry i zabawy związane z książką.

Dzieci miały możliwość wysłuchania kilku krótki opowiadań z morałem. Mali uczestnicy spotkania bardzo chętnie angażowali się w dopowiadanie treści opowiadań. Aby dzieciom się nie nudziło były małe przerwy między opowiadaniami - zabawa razem w kółeczku, oraz inne ruchowe przy nagraniach z płyty Pani Małgorzaty Barańskiej pt. „Klaśnij, tupnij, raz i dwa !”.

Na koniec spotkania rodzice mieli możliwość wspólnego wypróbowania nowo poznanej metody masażyków wraz ze swoimi pociechami. Każdy uczestnik spotkania został obdarowany słodkim upominkiem oraz specjalnie przygotowaną dla niego zakładką do książki. W bibliotece spotkały się rodziny- uczestnicy projektu z Filii nr 1 w Barcinie i Oddziału dla dzieci.

Justyna Pałka