W ramach projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego pn. „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” w Bibliotece Publicznej w Piechcinie dnia 6 marca 2013 r. z młodym profesjonalistą spotkali się uczniowie III klas gimnazjum Zespołu Szkół Publicznych.

Celem takiego wydarzenia jest wspieranie młodych osób z terenów wiejskich i małych miast w planowaniu przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy.

Do biblioteki przyjechała z Warszawy Kamila Sidor – przedsiębiorca społeczny. W 30-minutowej prezentacji opowiadała o swojej karierze zawodowej. Przekonywała, że wcale nie trzeba mieszkać w dużym mieście, aby zdobyć wymarzony zawód, radziła uczestnikom spotkania, czym kierować się przy wyborze zawodu. Namawiała, aby nie bać się rzucać na głęboką wodę i podnosić sobie poprzeczkę w dążeniu do celu. Opowiadała o poczuciu wolności przy swoich wyborach, tzn. aby nikt np. rodzina czy sympatia nie blokował naszych marzeń. Padło bardzo dużo cennych zdań np. „Amator szybciej zostanie mistrzem ciężko pracując; osoba utalentowana leniwa mistrzem nie zostanie.”

Podkreślała jak ważne są nowe technologie społeczne, to nie tylko programy komputerowe, gry. Dzięki nowym technologiom udaje się znaleźć bardzo kreatywną i dobrze płatną pracę. Podawała adresy stron, z których warto skorzystać. Pani Kamila zachęcała do nauki języka angielskiego. Jest współzałożycielką anglojęzycznego klubu mówców. Opowiadała jak uczyła się tego języka.

Spotkanie poprowadziła Mariola Zelek – bibliotekarka według scenariusza przygotowanego przez FRSI. Oprócz prezentacji młodego profesjonalisty odbyła się tzw. rozgrzewka – „Mógłbym być…” oraz quiz z wiedzy o rynku pracy. Młodzież gimnazjalna bardzo aktywnie uczestniczyła w zajęciach.

Na zakończenie zadawano pytania do gościa spotkania. Uczestnicy spotkania jako podsumowanie odpowiadali na pytanie: „Co mnie zainspirowało?” i wypełniali ankiety. To były bardzo pożyteczne zajęcia – jak wynikało z odpowiedzi w ankietach. Całość miała charakter warsztatowy co podobało się uczestnikom. Chętnie wzięliby udział ponownie z innym młodym profesjonalistą.