"Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
Tęskno mi, Panie..."

"MOJA PIOSNKA II" Cyprian Kamil Norwid

Wiosna kalendarzowa dopiero 21 marca a w bibliotece na Starym Mieście pojawiły się bociany.

„ Generalnie bocian biały uważany jest za ptaka przynoszącego szczęście – w folklorze przyjęło się sądzić, iż zabicie tego ptaka potrafi ściągnąć nieszczęście na osobę, która tego dokonała. Jest zwiastunem wiosny, a jego gniazdo na budynku symbolem szczęścia i obfitości plonów dla gospodarstwa. Sprzyjało temu powiedzenie “Gdzie bocian na gnieździe siedzi, tam piorun nie uderzy". Jego mądrość kojarzono z postawą stania na jednej nodze, co przypominało medytację ”(wikipedia).

„Szczęście” do biblioteki przyniosła pani  Bogumiła Lewandowska, która prezentuje swoje prace. ”Rysuję wzór, wycinam go elektryczną wyrzynarką, szlifuję papierem ściernym, maluję i łączę elementy” – tak oto powstaje trójwymiarowy ptak. Nietypowa wystawa umieszczona jest pod sufitem.

Zapraszam do oglądania wystawy . Biblioteka czynna – poniedziałek, wtorek, środa, piątek:10:00 – 17:00

Anna Zielińska

05.jpg01.jpg02.jpg04.jpg06.jpg03.jpg