„Profilaktyka i promocja zdrowia w chorobach cywilizacyjnych – wpływ z stresu na zdrowie”, to temat drugiego spotkania w ramach projektu „ Edukacja zdrowotna w bibliotece dla społeczności lokalnej” ,realizowanego w ramach grantu otrzymanego przez barcińską bibliotekę z Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, które odbyło się 14 marca 2013 r w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin.

Podczas prelekcji, którą prowadziła P. Janina Balcerzak szczegółowo omówione zostały zagadnienia dotyczące stresu, reakcji i zachowań ludzi w trudnych sytuacjach, radzenia sobie ze stresem. Po czym przedstawione zostały walory i znaczenie zdrowego stylu życia: aktywności fizycznej, zdrowego odżywiania i diety antystresowej w walce ze stresem.  W dalszej części spotkania omówione zostały najczęstsze schorzenia cywilizacyjne (cukrzyca, otyłość, POCHP, astma, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, osteoporoza). Po prelekcji uczestnicy spotkania zapoznali się  z zasadami ćwiczeń oddechowych oraz przeprowadzono trening autogenny Schultza. Każdy uczestnik mógł również przeprowadzić u siebie test związany ze stresem w pracy , sprawdzić czy jest osobą stresującą się oraz zapoznać się ze skalą depresji Becka i przykładami diet antystresowych, które przygotowano na spotkanie.

Podczas spotkania dla naszych gości czekały też niespodzianki przygotowane przez Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie oraz Bibliotekę Publiczną. Wśród niespodzianek, każdy z uczestników otrzymał materiały promocyjne, broszury, ulotki i wydawnictwa dotyczące tematów poruszonych podczas realizowanego spotkania. Na zakończenie spotkania wszyscy goście mogli delektować się zdrową żywnością.  Jednocześnie wszyscy zainteresowani poszerzeniem wiedzy mieli możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji z przedstawicielką Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego, które odbyły się 15 marca od godz. 15:00 do 17:00.

W spotkaniu udział wzięło 35 uczestników,

Projekt realizowany jest wspólnie z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego. Celem projektu jest: upowszechnianie nieformalnej edukacji zdrowotnej – realizowanej w ścisłej współpracy środowiska pielęgniarskiego i bibliotekarzy z bibliotek publicznych działających na obszarach wiejskich i w małych miastach w Polsce biorących udział w Programie Rozwoju Bibliotek.

Alina Hofman