13 marca  najmłodsi czytelnicy wraz ze swoimi opiekunami spotkali się na wiosennym spotkaniu w bibliotece na Starym Mieście.  Jest to kolejne spotkanie z Konkursu Grantowego „Aktywna Biblioteka” prowadzonego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek pt. ”Rodzinne Czytanie – książka łączy pokolenia”. Opiekunowie czytali głośno bajki przyniesione ze sobą, ulubione przez swoje pociechy: „Dwie Dorotki”, Czerwony Kapturek, Alicja w krainie czarów, O kurce Złotopiórce i inne. W dalszej części spotkania uczestnicy ułożyli opowiadanie wiosenne z wyrażeń, które zapisali na tablicy, przychodząc na spotkanie. Dzieci w tym czasie rysowały i malowały motywy wiosenne na papierze. Spotkanie zakończyły wiosenne masażyki z książki Bolesława Kołodziejskiego – „Utulanki czyli piosenki na dziecięce masażyki”.

„Publikacja zawiera 20 piosenek, głównie kołysanek, do których opracowano zabawy w formie dziecięcych masażyków. Masażyki te są doskonałą okazją dla rodziców, aby za pomocą dotyku i kontaktu fizycznego nawiązać z dzieckiem kontakt lub pogłębić łączące z nim więzi. Mogą być też po prostu ciekawym sposobem na wspólne spędzenie wolnego czasu. Dziecko poprzez takie zabawy relaksuje się i odpręża. Dotyk rodzica pełny miłości i czułości wspomaga rozwój psychiczny i fizyczny malucha.”

W spotkaniu nieocenione okazały się nowe elementy wyposażenia biblioteki: pufy – ślimaczek i biedronka , maskotka przedstawiająca lwa - Eustachego  i kolorowy dywan edukacyjny.

Małym i dużym uczestnikom bardzo podobały się niespodzianki wiosenne – kwiatki i kurki wykonane techniką orgiami przez wolontariuszki, które otrzymali za czynny udział w spotkaniu.

Anna Zielińska