Autor książki pt. „Islandia trzeci żywioł” – pan Roman Pankiewicz był gościem kolejnego spotkania z cyklu „Obieżyświat – podróże marzeń”, które odbyło się 17.04.2013r. w czytelni naszej biblioteki. Islandia wyspa lodów i ognia, druga co do wielkości w Europie. Królestwo żywiołów- jest na jej powierzchni 26 aktywnych wulkanów, a jedną dziesiątą pokrywają lodowce. Jest najsłabiej zaludnionym krajem europejskim. Nieskażone środowisko naturalne i liczne atrakcje przyrodnicze jak gejzery , lodowce czy wulkany   sprawiają, że coraz chętniej przybywają tu goście z zagranicy. Jedynym dużym  miastem  jest Rejkiawik  otoczony fascynującym krajobrazem wulkanicznym.

Podróżnik pracując na wyspie miał możliwość poznania jej mieszkańców i ich życie. Zapoznał się z kulturą i obyczajami  rodowitych mieszkańców tej niezwykłej wyspy. Podzielił się z naszymi  gośćmi tym co tam zobaczył, a swoją opowieść przeplatał dowcipnymi sytuacjami, które miały miejsce w czasie jego pobytu na Islandii. Kunszt oratorski prelegenta sprawił, że uczestnicy spotkania wysłuchali „wszystkich ”informacji , tych poważnych i tych mniej poważnych z dużym zainteresowaniem.

Renata Grabowska