Dnia 18  kwietnia 2013 r. w naszej bibliotece odbył się XII konkurs „Barcin Moje Miasto – Moja Mała Ojczyzna”. Udział w nim wzięły cztery szkoły z terenu Gminy Barcin: Szkoła Podstawowa nr 1 i Szkoła Podstawowa nr 2 z Barcina, Szkoła Podstawowa z Piechcina oraz Gimnazjum z Barcina. Poszczególne szkoły przygotowały prace pisemne, w których przedstawiły stowarzyszenia i organizacje działające na terenie Gminy Barcin. Prace oceniło jury na oddzielnym posiedzeniu, przed rozpoczęciem konkursu, biorąc pod uwagę zarówno treść jak i estetykę ich wykonania. Podczas konkursu trzyosobowe drużyny z poszczególnych szkół zaprezentowały swoje prace, a następnie odpowiadały na 9 pytań - po 3 pytania z poszczególnych grup tematycznych:

a) historia naszej gminy,

b) życie kulturalne i samorządowe naszej gminy,

c) historia oraz życie kulturalne i samorządowe  powiatu żnińskiego.

Za odpowiedzi  można było uzyskać po 1, 2  lub 3 punkty - pytania miały zróżnicowany poziom trudności. W bezpośredniej rywalizacji zwyciężyło Gimnazjum nr 1 z Barcina, reprezentowane przez; Olgę Smolińską, Szymona Smaruj i  Kacpra Tabaczyńskiego. Uczniów przygotował pan Marek Kaczmarek. Drugie miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa z Piechcina w składzie: Daria Broda, Sandra Kwiatkowska i Kamil Kalka, trzecią była Szkoła Podstawowa nr 2 z Barcina, którą reprezentowali: Agnieszka Butowt, Paulina Małodzińska i Jakub Kozłowski, czwarte miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 1 z  Barcina. Różnice między poszczególnymi drużynami były bardzo niewielkie, znajomość tematyki udzielanych odpowiedzi budziła wśród jurorów jak i u zebranej publiczności podziw i uznanie.

Zwycięska szkoła otrzymała okolicznościowy grawerton, a pozostałe szkoły pamiątkowe dyplomy. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz opiekun zwycięskiej drużyny, otrzymali nagrody książkowe ufundowane przez BPMiG w Barcinie. Uczestników konkursu i opiekuna zwycięzców nagrodził również  Urząd Miejski w Barcinie książką i upominkami reklamującymi naszą gminę.

Zebrana publiczność i obserwujący przebieg konkursu zaproszeni goście przekonali się, że możemy być spokojni, nasze młode pokolenie wie skąd pochodzimy i jak wygląda teraźniejszość naszej „Małej Ojczyzny”. Cel i założenie naszego konkursu zostały więc w pełni osiągnięte.

Patronat nad  konkursem  „Barcin Moje Miasto –Moja Mała Ojczyzna” objął Burmistrz Barcina.

Jurorami konkursu XII edycji byli: pani Elżbieta Pałka, pan Jarosław Drozdowski oraz pani Maria Siekierska, która przewodniczyła pracom jury  po raz dwunasty. Pani Marii oraz pozostałym  jurorom składamy w tym miejscu, serdeczne podziękowania za  pracę i przyjaźń okazywaną naszej bibliotece.

Ewa Słowińska