8 maja przypada Dzień Bibliotekarza. W maju obchodzony jest również Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Barcińscy bibliotekarze swoje doroczne święto obchodzili 9 maja br. Na uroczystość z życzeniami przybyli: Burmistrz Barcina – Michał Pęziak, Przewodnicząca Rady Miejskiej – Krystyna Bartecka. Oprócz gospodarzy miasta w uroczystości udział wzięli: Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu - Elżbieta Pałka, radny Rady Miejskiej – Włodzimierz Osuch, pracownicy bibliotek i emerytowani bibliotekarze.

Goście złożyli bibliotekarzom i wszystkim osobom związanym z placówką serdeczne życzenia, szczere gratulacje i wyrazy uznania. Wielką satysfakcję sprawiły bibliotekarzom słowa wypowiedziane przez włodarzy miasta, że zgodnie z tegorocznym hasłem Biblioteka przestrzeń dla kreatywnych nasza biblioteka „stanowi miejsce inspiracji i realizacji wielu niezwykłych pomysłów na promowanie literatury i zachęcanie mieszkańców gminy do sięgania po książki. Działania związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi, promocją wolontariatu, konkursami dla czytelników, nowoczesnymi usługami bibliotecznymi wykorzystującymi Internet, propagowaniem gwary pałuckiej, pozyskaniem 1 mln zł na budowę nowej biblioteki i utrzymaniem wysokich wskaźników zakupu książek, zaowocowały zajęciem 10 miejsca w Rankingu bibliotek 2012 „Rzeczpospolitej” i Instytutu Książki oraz przyznaniem Pani Dyrektor tytułu Kujawsko-Pomorskiego Bibliotekarza Roku 2012”.

Spotkanie upłynęło w miłej i sympatycznej atmosferze.

Renata Grabowska, Ewa Słowińska