W ramach Programu Rozwoju Bibliotek powstał „Pilotażowy projekt” realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Aga Press z siedzibą w Warszawie. Projekt „[RED] akcja”. Przygotowuje on bibliotekarzy do przeprowadzenia cyklu  spotkań - warsztatów dziennikarskich, dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich w bibliotece. Celem projektu jest rozbudzanie pasji i zainspirowanie młodych ludzi do poszukiwania ciekawych tematów; pisania o nich tak, aby tekst był ciekawy;  kręcenie krótkich filmów, nagrywanie rozmów ; przeprowadzanie ciekawych wywiadów. Przedsięwzięcie zakłada skupianie wokół biblioteki pasjonatów dziennikarstwa, wspólnie redagowanie tekstów i umożliwianie młodzieży publikowania ich. Spośród zgłoszonych 60 bibliotek z kraju zakwalifikowano 20 bibliotekarzy. Z Województwa Kujawsko-Pomorskiego  byłam jedyną osobą, dlatego zaszczytem niekwestionowanym był mój udział w szkoleniu trenerskim 16 i 17 maja w siedzibie Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności w Warszawie . Warsztaty prowadziła redaktor naczelna młodzieżowego czasopisma „Victora Gimnazjalisty” - Bogna Bizoń współpracująca z „Cogito”, Kumpel” i oraz  dziennikarz popularnego miesięcznika „Forbes”- Paweł Luty. Twórcze zaangażowanie uczestników zajęć warsztatowych pozwoliło również na poznanie sympatycznych uczestników z różnych zakątków Polski, integrację i wymianę doświadczeń.

Jakie korzyści ? - Możliwość zapoznania się od strony praktycznej z zagadnieniami dziennikarskimi  oraz technikami pracy z młodzieżą.  Rozwijanie talentów i pasji młodych osób poprzez prowadzenie dla nich warsztatów w bibliotece.  Zainteresowanie młodzieży sprawami i problemami lokalnymi poprzez poszukiwanie tematów i informacji w najbliższych otoczeniu.  Integracja młodzieży podczas wspólnego tworzenia tekstów. Bezpłatna półroczna prenumerata dwutygodników  Kumpel, Victor Junior, Victor Gimnazjalista, Cogito dla 20 bibliotek, zakwalifikowanych   do projektu. Pozyskałam cenną wiedzę i materiały umożliwiające oraz uprawniające mnie do  przeprowadzenie spotkań z młodzieżą, przejawiającą zainteresowania w tym zakresie. Już niebawem w połowie czerwca odbędzie się pierwsze spotkanie .Osoby chętne już mogą zgłaszać swój udział w Oddziale dla dzieci Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy

Serdecznie zapraszam -  Stanisława Ciesielska

05.jpg01.jpg02.jpg04.jpg06.jpg03.jpg