Ostatnie już szkolenie organizowane w ramach Programu Rozwoju Bibliotek - Mikrogrant „Podaj dalej” - realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce odbyło się 13 czerwca 2013 roku i dotyczyło wolontariatu.

Z tematem zapoznał nas zaproszony prelegent – pan Przemysław Paweł Grzybowski – adiunkt w Katedrze Pedagogiki Ogólnej i Porównawczej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który z dużym zaangażowaniem bierze udział w wolontariacie ruchu doktorów klaunów Patcha Adamsa.

Pan Grzybowski przekazał nam garść wiedzy dotyczącą szeroko pojętego wolontariatu. Wskazał nam, jak prowadzić akcje wolontariatu w naszych lokalnych środowiskach, wykorzystując doświadczenia i wiedzę instytucji zajmujących się tą działalnością nieomalże zawodowo. Udzielał wyczerpujących odpowiedzi i wskazówek na zadawane przez słuchaczy pytania. Swoje wypowiedzi ilustrował prezentacją multimedialną. O działalności wolontariatu w barcińskich bibliotekach prezentację przygotowała Stanisława Ciesielska. Był też czas na wymianę poglądów i doświadczeń związanych z tematem spotkania.

W spotkaniu udział wzięli bibliotekarze z Barcina – biblioteka wiodąca oraz bibliotekarze z Kruszwicy, Łabiszyna i Pakości - biblioteki partnerskie. Obecni również byli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Barcinie – pan Grzegorz Smoliński, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Barcinie – pani Lidia Kowal oraz nasze wolontariuszki panie - Grażyna Konarzewska i Zofia Jesionowska. W spotkaniu uczestniczyła również zaprzyjaźniona z biblioteką i Prelegentem pani Lucyna Fic z mamą – panią Wandą.

Szkolenie prowadziła dyrektor barcińskiej biblioteki – Grażyna Szafraniak.

Renata Grabowska