Konkurs Grantowy „Aktywna Biblioteka” prowadzony jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

„Cudowna lampa” Aladyna  i  znani aktorzy teatru Art.-Re z Krakowa, bawią, uczą i zachwycają małych i dużych czytelników w ramach Projektu Rodzinnego Czytania „ Książka łączy pokolenia „ od momentu pierwszego  spotkania.  W opowieściach występują odważni mężczyźni i dzielne kobiety, potężne duchy, okrutni czarnoksiężnicy, bogaci królowie i książęta. Zamieszkują oni krainę, w której nie ma rzeczy niemożliwych, gdzie ludzie i duchy żyją obok siebie.

Spektakl “Cudowna Lampa Aladyna” przedstawił dzieciom ten niezwykły świat. Przybliżył kulturę Dalekiego Wschodu, panujące kiedyś zwyczaje i obrzędy. Dzięki życzliwości oraz wieloletniej współpracy z Kierownictwem Środowiskowego Domu Samopomocy i udostępnienie Sali gimnastycznej  odbyło się kolejne spotkanie integracyjne i  trwała  baśniowa opowieść  o Aladynie. Oparta na elementach orientalnych, przyciągająca uwagę scenografia, żywa gra  aktorów  przeniosła zgromadzonych widzów w niezwykłą baśniową opowieść. Publiczność była  wielokrotnie wciągana w wir wydarzeń na scenie. Przedstawienie skłoniło małych  odbiorców do współtworzenia akcji opowiadanej historii.
Pokazane rodzajowo, nie pozbawione humoru, pełne uroku, iluzji czarów i magii bajkowe sceny na długo zapiszą się w dziecięcej pamięci. Morały, które wynikają z poszczególnych sekwencji pokażą, iż w życiu warto kierować się prawdą, uczciwością i dobrem. Przyjaźń Aladyna i ducha z zaczarowanej lampy może stać się wzorem do naśladowania w realnym świecie.

Spotkanie zakończone  zostało „Maratonem czytania” wierszy Juliana Tuwima   przez  młodszych i  starszych  uczestników .

Ciesielska  Stanisława