Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin znalazła się wśród 100 bibliotek publicznych w Polsce, które zakwalifikowały się do konkursu „Milion przygód z książką” organizowanego przez  Fundację LOTTO Milion Marzeń wraz z Wydawnictwem Media Rodzina, które przekazało na rzecz akcji 5.000 książek. Fundacja LOTTO Milion Marzeń w ramach swoich działań związanych z kulturą intensywnie wspiera czytelnictwo, zarówno wśród dzieci, jak i młodzieży. 100 placówek bibliotecznych otrzyma po 50 książek dla dzieci i młodzieży oraz 10 scenariuszy zajęć edukacyjnych. Zadaniem każdej ze 100 bibliotek będzie przeprowadzenie spotkania z dziećmi zgodnie z jednym ze scenariuszy. Na koniec projektu zostanie ogłoszony konkurs na najlepsze trzy fotoreportaże z zajęć. Zwycięskie biblioteki otrzymają atrakcyjne nagrody.

Współorganizatorami projektu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek są: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

W lipcu w Oddziale dla dzieci i młodzieży barcińskiej biblioteki odbędą się dwa spotkania :

1. 5 lipca ( w piątek) o godz. 13:00 dla młodzieży wg scenariusza pn. „Zaakceptuj siebie, czyli o  problemach współczesnej młodzieży”
  2. 17 lipca ( w środę)  o godz. 11:00 dla dzieci i młodzieży wg scenariusza pn.”Czy wiesz co jesz?”

W drugiej połowie sierpnia na zakończenie wakacji odbędzie się spotkanie w Filii nr 1 w Barcinie wg scenariusza pn. „Śmieciowe mądrości”.