Z okazji święta młodszych czytelników Filia nr1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Dzień dziecka w bibliotece"  i zorganizowała pokaz filmu familijnego  „Max  Minski i ja”. Pochodził  on ze zbiorów  Nowe Horyzonty  Edukacji  Filmowej i wypożyczony został  z Centrum Edukacji Obywatelskiej .

Pierwszą  projekcję filmu, która odbyła się   w Filii nr1 -  30 maja w piątek w samo południe tj. o godz. 12. –poprzedziło krótkie wprowadzenie.  „Max Minsky i ja” to film familijny w reżyserii Anny Justice, według scenariusza Holly-Jane Rahlens. Opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca  na ziemi.

„Nelly ma dopiero 13 lat, jednak jej wiedza z zakresu astronomii zadziwia nawet nauczycieli. To typ naukowca - dużo bardziej od zajęć z wychowania fizycznego woli lekcje fizyki, a czas wolny zamiast na zabawach z koleżankami spędza, czytając naukowe książki i czasopisma. Poza tym jest nieszczęśliwie zakochana w samym księciu Luksemburga.”(strona filmu). Poruszane tematy to: judaizm, wiara, nauka, religia, sport, koszykówka, zauroczenie, pierwsza miłość, rodzina, drzewo, korzenie, tożsamość, dojrzewanie, kosmos, astronomia, pasja, marzenia, zdrada, bat micwa.

Po obejrzeniu filmu uczestnicy   podzielili się wrażeniami i przeanalizowali poszczególne etapy osiągania sukcesu  Nelly. Wnioski zapisali na tablicy. Rozmawiali również  o problemach nastolatków i umiejętności ich rozwiązania.

Myśl towarzysząca drugiemu  spotkaniu filmowemu w Szkole Podstawowej nr2 to: „Przełamywanie własnych słabości w celu osiągnięcia upragnionego celu w życiu Nelly Sue Edelmeister”. Uczniowie bardzo emocjonalnie reagowali na zachowania bohaterów. Film oddziaływał na wyobraźnię młodego widza i zmienił sposób patrzenia na świat.

Bezpłatnie udostępniony film obejrzały razem 162 osoby.

Niespodziankę młodym czytelnikom przygotowało 120 bibliotek z całej Polski.

Anna Zielińska