Od stycznia do czerwca barcińska biblioteka realizowała projekt w ramach Aktywnej Biblioteki pn.”Rodzinne czytanie – książka łączy pokolenia”. W okresie pół roku beneficjenci projektu  spotykali się dwa razy w miesiącu, uczestnicząc w warsztatach plastycznych, spektaklach teatralnych, spotkaniach z psychologiem i pedagogiem, spotkaniu z autorką książek dla dzieci. Były również maratony wspólnego czytania ulubionych bajek i baśni.

W środę 19 czerwca, podczas festynu pod nazwą „Czytanie jest trendy”  nastąpiło podsumowanie Projektu. Czytające rodziny spotkały się tym razem w plenerze. Bezpieczny teren przy nabrzeżu Noteci udostępniony został  dzięki współpracy biblioteki  w ramach Partnerstwa „Kultura – Tradycja – Nowoczesność” z Klubem Żeglarskim ”Neptun”. Program spotkania był urozmaicony atrakcjami dla maluchów i ich opiekunów.

„Witam Was mole książkowe….. ,Wszystkim dzisiaj daje słowo czytać książki jest fajowo …..”  - mówiła  prowadząca festyn Stanisława Ciesielska,   powitaniem żeglarskim Ahoj !...” - odpowiadali uczestnicy .

Słoneczna pogoda i doskonałe humory towarzyszyły rozbawionym  dzieciom. Prawdziwą niespodzianką dla uczestników festynu  był występ  grupy teatralnej  „Vaška” z Torunia. Spektakl  – zabawa teatralna pt. „Z nurtem Wisły”, dzięki dynamicznej formie , nie pozwalała dzieciom na rozproszenie uwagi. Aktorzy grali na żywym planie, bawili się z widzami. Akcja sceniczna związana była z tytułem . Wraz z bohaterem - Flisakiem, dzieci płynęły  Wisłą  do Bałtyku, mijając po drodze Podhale, Kraków, Warszawę, Toruń  aż do Gdańska.  Na dłużej zatrzymali  się na pograniczu Kujaw i Pomorza, czyli w regionie nam najbliższym. I tutaj towarzyszyły  lirycznej przygodzie, która skończyła się weselem Kujawianki i Pomorzanina. Dzieci były  honorowymi weselnymi gośćmi , aktorzy  częstowali  ich słodyczami . Najważniejsze jednak  było to, że wszyscy bawili się doskonale śpiewając, tańcząc, tworząc oprawę dźwiękową i scenograficzną.

Po występie „Vaški” dyrektor  BPMiG  Grażyna Szafraniak wręczyła nagrody i upominki dla rodzin  uczestniczących w Projekcie.  Dla wszystkich   uczestników  „Rodzinnego Czytania”  przygotowane zostały specjalne torby z nadrukiem „Czytanie jest trendy” i logo projektu,  zawierające  nagrody książkowe  dla całych rodzin . Dokumentem  potwierdzającym  aktywny udział w całym przedsięwzięciu był  Certyfikat  ze specjalnie wkomponowanym zdjęciem rodziny. Uczestnikom festynu, którzy  założyli stroje  związane z żeglowaniem,  stroje piratów i  marynarzy wręczono nagrody. Prowadzone były również  konkursy , które dostarczały sporo zabawy i śmiechu. Tatusiowie rywalizowali z mamusiami celując w koło ratunkowe  woreczkami grochu . Odważne mamy kręciły hula-hopem. Szczególnie uczestników rozbawił taniec z balonem. Ponieważ biblioteka niebawem będzie się przygotowywała do przeprowadzki  wypróbowano  też  akcję z czytelnikami w zabawie „Podaj książkę”. Poszło całkiem sprawnie i stwierdzono , że to niezły pomysł na przeniesienie księgozbioru.

Na koniec spotkania Pani Dyrektor podziękowała Prezesowi Klubu P. Krzysztofowi Pałka .Podziękowania złożyła również  wolontariuszom zaangażowanym w  Projekcie  P. Jadwidze Dziurgiela , Zofii Jesionowskiej oraz gimnazjalistkom Aganie Sarnowskiej i Amelii Jaskuła.

Zakończony festynem projekt , to nie koniec działań w zakresie  w upowszechniania czytelnictwa w pokoleniowym  środowisku lokalnym. Efektem końcowym  Projektu  „Rodzinne Czytanie – Książka Łączy Pokolenia” jest  utworzenie Klubu Czytających Rodzin  . Informację tę uczestnicy projektu przyjęli z aplauzem i część z nich już złożyła deklarację przystąpienia do Klubu. Uczestnicy  wyrażali słowa aprobaty i gratulacji dla  organizatorów  projektu.