Gdy słyszymy słowo czarownica, przed naszymi oczyma pojawia się natychmiast złowieszcza  postać w czerni z haczykowatym nosem i z miotłą. Każda prawdziwa czarownica ma swego wiernego kota. W Egipcie koty były wielbione i czczone, w średniowieczu były prześladowane i tępione, natomiast w dzisiejszych czasach w wielu kulturach traktowane są jako zwierzęta przynoszące pecha i powiązane z czarną magią W Polsce najwięcej przesądów związanych jest z czarnymi kotami przebiegającymi drogę co zwiastuje pecha W Wielkiej Brytanii i USA  pecha przynosi spotkanie nie czarnego, lecz białego kota.

17 lipca w Filii nr1 ruszyła” Wakacyjna biblioteka czarów”. W bibliotece na Starym Mieście spotkało się czternaście magicznych istot. Były to wesołe , kolorowe czarownice i jeden mag, którzy postanowili  uszyć magiczne koty-pacynki. Do współpracy zaprosili  panią  Jadwigę Dziurgiela, która okazała swoją pomoc w nauce szycia i chętnie dzieliła się pomysłami i umiejętnościami. Nasze zwierzaki były wyjątkowo ozdobione, miały oczy z koralików, kolorowe łatki i śliczne kokardy, nie było dwóch takich samych kotów. Każde dziecko wzięło do domu swojego nowego przyjaciela- magicznego kota, który będzie powiernikiem ich największych tajemnic.

W trakcie zajęć  w bibliotece z pod czarodziejskich palców wróżki Edyty powstawały warkocze na głowach młodych czarodziejek. W dawnych czasach warkocz był symbolem dziewictwa i panieństwa. Obcinany był dopiero przy oczepinach podczas wesela.

Zajęcia zakończyła loteria fantowa i słodkości ufundowane przez bibliotekę.

Następne zajęcia odbędą się w środę – 24 lipca o godzinie 15. Zapraszamy na ” Gliniane czary” z garncarka panią Mariolą Gralak.

Anna Zielińska  Edyta Dypolt