Dnia 24 lipca 2013 roku w Filii nr.1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Wakacyjna Biblioteka Czarów” pt. „Gliniane czary”. Wzięło w nim udział kilkanaście dzieci chcących poznać  dar ziemi. Tematyka zajęć sprawiła, że biblioteka po raz kolejny stała się miejscem zaczarowanym  -  dzieci uczestniczące w spotkaniu miały okazję popróbować swoich sił w lepieniu z gliny. Przekształcanie surowego tworzywa w konkretne, istniejące dotąd jedynie w przebogatej dziecięcej wyobraźni przedmioty, było niczym magia.

Tajniki glinianych czarów przekazała dzieciom Pani Mariola Gralak, garncarka, prowadząca na co dzień warsztaty ceramiczne dla niepełnosprawnych. Głównym zadaniem zebranych było wykonanie z gliny domków Baby Jagi i pałacyków wróżek. Dzieci toczyły z surowej, wilgotnej jeszcze gliny wałeczki i kulki, które zlepione magicznym sposobem, przybierały kształty ścian, dachów, kominów, płotów. Z zaczarowanej masy można było nawet ulepić kota dla wiedźmy! Kuba stworzył domek z kuleczek, wyglądający jak zrobiony z kamienia. Julka zbudowała pawilon dla wróżek o cienkich ściankach. Drewniane patyczki i inne narzędzia posłużyły do ozdobienia domków wzorami, wycięcia okien o dowolnych kształtach itd.

Praca z gliną pozwoliła na rozwinięcie zdolności manualnych uczestników zajęć, uruchomiła ich wyobraźnię, pobudziła naturalną u dzieci kreatywność. Z radością lepiły domki i ozdabiały je, rozmawiały o tym, co robią, planowały, wymieniały uwagi.

Gość spotkania -pani Mariola Gralak otrzymała podziękowania za” cierpliwość,  inspiracje, poświęcony czas i za to że na chwilę przeniosła nas w świat magii „. Natomiast uczestnicy za twórczą pracę zostali nagrodzeni słodyczami i drobnymi upominkami . W warsztatach uczestniczyło 18 osób.

Anna Zielińska,  Olga Gralak-Ćwikła