31 lipca w  Filii nr 1 w Barcinie  odbył się kolejny etap „ Wakacyjnej Biblioteki Czarów”, w której brało udział 12 uczestników. Do biblioteki przybyła wróżka z „ Krainy Magicznych Kolorów i Barw” pani Bogumiła Lewandowska. Podzieliła się z nami swoją wiedzą i umiejętnościami na temat sztuki dekoracji przedmiotów metodą  decoupage. Technika ta polega na przyklejaniu wyciętego wzoru z serwetki papierowej na odpowiednio spreparowaną powierzchnie szkła, drewna, ceramiki , tkaniny lub metalu. W związku z tym, że szklana kula jest  stałym narzędziem magicznych zabaw  czarodziejek i  czarodziei, starsze dzieci na zajęciach w bibliotece ozdabiały szkło, natomiast maluszki lepiły plasteliną i malowały farbami. W czasie ozdabiania wykorzystywana była bogata paleta barw. Kolory mają rozmaite znaczenie, właściwości i moc, stanowią ważny dział magii. Magię barw stosuje się do uzdrawiania ciała i duszy, a nasza podświadomość wzbudza zamiłowanie do pewnych kolorów i niechęć do innych. U nas królowały odcienie różowe i zielone, które symbolizują szczęście, przyjaźń, zamożność oraz harmonię życiową. Pojawiał się również  kolor żółty, który pobudza umysł i wspomaga proces uczenia się. Bardzo popularne były motywy kwiatowe na szkle, jak i postacie wróżek. Mali czarodzieje swoje magiczne , szklane kule zabrali do domu.

W trakcie zajęć można było zapoznać się z pracami pani Bogumiły Lewandowskiej oraz z literaturą przybliżającą nam sztukę dekoracji metodą decoupage.

Zajęcia zakończyły się słodkim poczęstunkiem i loterią fantową ufundowaną przez czytelniczkę biblioteki.

Anna Zielińska  Edyta Dypolt