W Filii nr 1 Biblioteki Miasta i Gminy w Barcinie przy ul. Kościelnej 15 stała się rzecz niesłychana – pod sufitem zaroiło się od kolorowych papug oraz innej, nie tylko ptasiej menażerii.

Dzieje się tak za sprawą Pani Bogumiły Lewandowskiej, barcinianki, której pasją są prace ręczne. W bibliotece można oglądać wystawę jej dzieł: przedmiotów ozdobionych techniką decoupage oraz trójwymiarowych dekoracji  – zawieszek w kształcie latających stworzeń. Wykonane z drewna i sznurka, fantazyjnie pomalowane, wprawiane w ruch za pomocą zapachowej kulki, mogą być ciekawą ozdobą balkonu, tarasu czy pokoju dziecięcego.  Największe zainteresowanie wzbudzają papugi – pleciugi.

Czy wiedzieliście, że papugi śpią na jednej nodze, a nawet do góry nogami? Zamieszkują ciepłe lasy tropikalne, mieszkają w dziuplach wykutych w drzewach lub kaktusach. Mogą być rozmiaru wróbla, są jednak gatunki, które osiągają długość  100 cm i wagę 4 kg. Posiadają do 15000 fantastycznie ubarwionych piór. Są ptakami bardzo inteligentnymi, ciekawskimi, skorymi do zabawy. Uwielbiają towarzystwo. Jako jedne z niewielu stworzeń posiadają umiejętność naśladowania ludzkiej mowy – przykładowo papużki faliste mogą opanować ok. 500 słów, rekordzista zaś potrafił powtórzyć aż 1700! Niezły musiał być z niego rozmówca..  prawdziwy pleciuga.

W bibliotece papugom towarzyszą inne latające istoty. Jest kilka dostojnych bocianów. Pracy Pani Bibliotekarki przypatruje się grupa kaczek, wśród których wyróżnia się przyozdobiona kokardą Kaczka- Dziwaczka. Przy wejściu szybują baśniowe istoty –  czerwony smok, wcale niegroźny, oraz dwa słonie Dumbo, obdarzone tak wielkimi uszami, że dzięki nim mogą fruwać.  Warto zadrzeć głowę, by się im przyjrzeć.

Na wystawę zapraszamy w godzinach otwarcia biblioteki – od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00 w czwartek biblioteka nieczynna.

Olga Gralak-Ćwikła