Podczas wakacji w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej  Miasta i Gminy  w Barcinie dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w letnich zajęciach „ Wakacyjna biblioteka czarów”. Do biblioteki zaproszono wielu gości, którzy dzielili się swoją wiedzą oraz umiejętnościami z małymi czytelnikami i ich opiekunami. W tym czasie można było szyć magiczne koty, lepić z gliny chatkę czarownicy, wykonać dekupage na szkle oraz kapelusze metodą orgiami , a nawet zatańczyć zumbę. Po tak wyczerpujących zajęciach przyszedł czas na talizmany i amulety.

Talizman znany jest od początku ludzkości i stosowany na całym świecie. Noszony jest  przy sobie np. w kieszeni  lub na sobie w postaci bransoletki czy wisiorka.  Talizmany i amulety mają magiczną moc, ogólnie przyciągają szczęście ale są też takie które działają na konkretną strefę naszego życia tak jak na karierę, bogactwo, władzę czy miłość. Te magiczne przedmioty mają też nas ochronić przed złymi mocami i czarną magią.

W dniu 21 sierpnia do biblioteki przybyła wróżka Ewa Ciszak-Krych, która wraz z  dwudziestoma sześcioma uczestnikami zajęć tworzyła talizmany i amulety z wykorzystaniem kawałków sklejki. Kawałeczki te były różnego kształtu, wcześniej pomalowane podkładem i z wywierconymi  otworami do przewleczenia sznurka.  Pod okiem wróżki Ewy powstawały  amulety w postaci wisiorka. Mali czarodzieje ozdabiali swoje talizmany metodą dekupage stosując do tego klej, farby i serwetki. Prace dzieci były bardzo pomysłowe i twórcze. Większość  magicznych talizmanów ozdobionych  było kolorowymi kwiatami min. różami, aniołkami, wróżkami a także symbolami-znakami znanymi tylko ich właścicielom. Talizmany te mają sprzyjać wszelkiej pomyślności i szczęściu.  Zajęcia zakończyły się podziękowaniami dla pani Ewy Ciszak-Krych, która chętnie przybliżyła nam sztukę ozdabiania przedmiotów metodą dekupage.

Jak zawsze uczestnicy letnich zajęć skorzystali ze słodkiego poczęstunku oraz otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez bibliotekę.

Edyta Dypolt