W dniu 23 sierpnia w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Barcinie z Programu Rozwoju Bibliotek w ramach akcji „Milion przygód z książką” odbyło się spotkanie dla małych czytelników na temat segregacji śmieci pt. „Śmieciowe mądrości”. Organizatorami akcji Fundacja Lotto Milion Marzeń, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Zajęcia z siedemnastoosobową grupą  poprowadziła pani Anna Zielińska z Edytą Dypolt.

Na początek wszyscy mogli zapoznać się z literaturą dotyczącą segregacji śmieci znajdującą się w bibliotece. Najwięcej uwagi poświęcone było książeczce „Mam przyjaciela śmieciarza” z serii „Mądra mysz”. Dzieci i wolontariusze również poszerzali swoją wiedzę dzięki ulotkom otrzymanym z Urzędu Miasta i Gminy Barcin. Pod czujnym okiem wolontariuszek dzieci świetnie poradziły sobie ze śmieciami i podziałem ich na papier, szkło oraz plastik z metalem. Nie tylko dowiedziały się jak segregować odpady i o sposobach ich ponownego wykorzystania ale również poznały miejsca na terenie ich miasta i gminy gdzie mogą składować np. baterie czy przeterminowane leki.

Dużą atrakcją było wykonanie zabawek z wykorzystaniem śmieci. Grupa „Metalusi” stworzyła przepiękne organizatory na długopisy z metalowych puszek, kolorowego papieru i plasteliny.  Natomiast autorami papierowych czołgów, żółwi, krokodyli i gąsienic byli „Papierusie”, którzy dodatkowo ozdobili swoje zabawki farbami. Najbardziej pomysłowa okazała się grupa „Plastikusiów”, z pod której rąk wyszły skarbonki świnki, wisiorki, stonogi i ośmiornice z plastiku. Dzieci brały też udział w konkursie z eko zabawką. Czytelnicy za swoją wiedzę i wykonanie pomysłowych zabawek otrzymali słodycze i torby ekologiczne ufundowane przez  bibliotekę, w których znajdowały się przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Barcin gadżety promocyjne reklamujące naszą gminę i ekologię.

Spotkanie zakończyło się wspólnym sadzeniem roślinek do podpisanych papierowych rolek umieszczonych w plastikowych pudełkach. Korzystając  z biblioteki będą mogli czytelnicy obserwować jak rosną i rozwijają się ich mali przyjaciele. Roślinki te będą im przypominać jak ważne jest dla naszego środowiska segregowanie śmieci.

Anna Zielińska Edyta Dypolt