7 września 2013 r. w samo południe przed Urzędem Miejskim miało miejsce niecodzienne wydarzenie kulturalne - Narodowe Czytanie utworów Aleksandra Fredry. Scenariusz zawierał informacje o samym autorze, treści patriotyczne, wiersze  dla dzieci, poezję miłosną oraz fragmenty znanych komedii.

Wiersz „Paweł i Gaweł” czytali Burmistrz Barcina Michał Pęziak i jego zastępca Sławomir Różański, patriotyczny wiersz ,„Ojczyzna nasza” został przeczytany przez listonosza Ewę Jankowską, komendanta Policji Jacka Adamczyka, komendanta  Gminnej Straży Pożarnej Bogdana Makowskiego, Funkcjonariusza Straży Miejskiej Żanetę Pankowską oraz Lekarza i Radną Annę Gaczkowską – Wolandt. Utwór „Małpa w kąpieli”  przedstawiony przez trzypokoleniową  rodzinę Państwa Pietruszewskich z Klubu Czytających Rodzin działającego w Bibliotece, wzbudził zainteresowanie  dzieci i nie tylko. Nie zabrakło poezji miłosnej w wykonaniu uczennicy Gimnazjum Nr 1 w  Barcinie Izabeli Marczak , która przeczytała  wiersz „Do Zosi” i „Do L...” , natomiast bibliotekarka Renata Grabowska przeczytała  „Wspomnienie”. Młodzież z Gimnazjum nr 1 i Liceum Społecznego w Barcinie brawurowo odegrała scenę z krokodylem z aktu IV „Zemsty”.  Na zakończenie akcji fragment „Ślubów Panieńskich” przeczytały słuchaczki Uniwersytetu  Trzeciego Wieku. Wszystkim czytającym towarzyszyły rekwizyty i sceneria tematycznie związane z prezentowanymi utworami  Szczególną pamiątką z wydarzenia był specjalny stempel, przysłany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Pieczętowane nim były książki z dziełami Fredry przyniesione przez uczestników Narodowego Czytania, oraz zakupione na specjalnym stoisku przy Księgarni M-M SC Mathes-Staszewska.

Organizatorzy : Burmistrz Barcina , Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Miejski Dom Kultury dziękują wszystkim obecnym za udział w Drugiej Edycji Narodowego Czytania w Barcinie.

Stanisława Ciesielska