Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie zorganizowała  3 spotkania  na podstawie udostępnionych scenariuszy:

I. Oddział dla dzieci i młodzieży:

• 5 lipca 2013r. „Zaakceptuj siebie , czyli o  problemach współczesnej młodzieży”
  • 17 lipca 2013 r. „Czy wiesz co jesz”?

II.  Filia Nr 1 w Barcinie

• 23 sierpnia 2013 r. „Śmieciowe mądrości”

Relacje ze spotkań :

Ad. 1)  W  zajęciach „Zaakceptuj siebie, czyli o problemach współczesnej młodzieży” udział wzięła 10 osobowa grupa młodzieży w wieku od 12 do 19  lat. Mimo początku wakacji młodzież chętnie wzięła udział  w zajęciach. Zabawa edukacyjna zainspirowała młodzież do wyzwolenia w sobie kreatywnych pomysłów,  prezentowanych na warsztatowym spotkaniu w bibliotece. Scenariusz i rekwizyty  niezbędne do zobrazowania  treści ponad  2 godzinnych zajęć, utwierdziły uczestników spotkania  w przekonaniu, jak ważna w ich życiu jest akceptacja samego siebie. Młodzież wykazała dojrzałość  w zakresie zwiększenia poczucia swojej wartości, zdobycia i podzielenia się wiedzą w zakresie uzależnień.

Zakupiony na zakończenie kupon Lotto i wspólna fotografia przy kolekturze , która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie biblioteki  utrwaliła ich w przekonaniu, iż  Milion Marzeń i „Milion przygód z książką”  idą w parze

…..Nie straciliśmy i nie zmarnowaliśmy  czasu wakacyjnego, bo doskonała  atmosfera i starannie dobrany temat sprawiły, że było sympatycznie mimo poważnych tematów …….. powiedzieli

Ad. 2) Zajęcia dla dzieci pt. „Czy wiesz co jesz?”  zainteresowały 13  grupę czytelników w wieku do 12 lat.

Tematem przewodnim spotkania były zagadnienia związane ze zdrowym odżywianiem się. Scenariusz realizowany był na podstawie książek z serii „Mądra Mysz” .Prelekcję oraz warsztaty w części poprowadziła wolontariuszka współpracująca z biblioteką p. Małgorzata Szczepańska, której pasją jest zdrowa żywność. Dzieci zapoznały się z rodzajami zbóż oraz produktami z nich powstałymi, dowiedziały się również, jak przebiega uprawa tych roślin. Miały możliwość obejrzenia kłosów zbóż zebranych na polach, mąk, kasz oraz różnych rodzajów pieczywa.

Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkania było pszczelarstwo. Uczestnicy dowiedzieli się, jak wygląda życie w ulu, poznali tajniki produkcji miodu i różne jego rodzaje.

Szeroki zakres tematów poruszanych na spotkaniu obudził naturalną dla dzieci ciekawość i skłonił do zadawania pytań. Forma prowadzenia zajęć, łącząca w sobie elementy pogadanki i warsztatów, przeplatanych zagadkami, zabawami ruchowymi i ciekawostkami na temat zdrowego stylu życia przypadła zebranym do gustu. Dzieci z chęcią zabierały głos, podejmowały się zadań, wymieniały uwagi.

Smakowity temat był doskonałym wstępem do zakończenia zajęć, czyli uczty miodowo-chlebowej.

Ad. 3)Trzeci temat to „Śmieciowe mądrości”, który realizowany był w Filii Nr 1. Udział w zajęciach wzięło  17 młodych czytelników .

Wszyscy zapoznali się z literaturą dotyczącą segregacji śmieci znajdującą się w bibliotece. Najwięcej uwagi poświęcone było książeczce „Mam przyjaciela śmieciarza” z serii „Mądra mysz”. Dzieci i wolontariusze również poszerzali swoją wiedzę dzięki ulotkom otrzymanym z Urzędu Miasta i Gminy Barcin. Pod czujnym okiem wolontariuszek dzieci świetnie poradziły sobie ze śmieciami i podziałem ich na papier, szkło oraz plastik z metalem. Nie tylko dowiedziały się jak segregować odpady i o sposobach ich ponownego wykorzystania, ale również poznały miejsca na terenie ich miasta i gminy gdzie mogą składować np. baterie czy przeterminowane leki. Dużą atrakcją było wykonanie zabawek z wykorzystaniem śmieci. Grupa „Metalusi” stworzyła przepiękne organizatory na długopisy z metalowych puszek, kolorowego papieru i plasteliny.  Natomiast autorami papierowych czołgów, żółwi, krokodyli i gąsienic byli „Papierusie”, którzy dodatkowo ozdobili swoje zabawki farbami. Najbardziej pomysłowa okazała się grupa „Plastikusiów”, z pod której rąk wyszły skarbonki świnki, wisiorki, stonogi i ośmiornice z plastiku. Dzieci brały też udział w konkursie z eko zabawką. Czytelnicy za swoją wiedzę i wykonanie pomysłowych zabawek otrzymali słodycze i torby ekologiczne ufundowane przez  bibliotekę, w których znajdowały się przy wsparciu Urzędu Miasta i Gminy Barcin gadżety promocyjne reklamujące naszą gminę i ekologię.

Spotkanie zakończyło się wspólnym sadzeniem roślinek do podpisanych papierowych rolek umieszczonych w plastikowych pudełkach. Korzystając  z biblioteki będą mogli czytelnicy obserwować jak rosną i rozwijają się ich mali przyjaciele. Roślinki te będą im przypominać jak ważne jest dla naszego środowiska segregowanie śmieci.

Łącznie w  3 zajęciach wakacyjnych organizowanych w przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy udział wzięło 40 uczestników 3 wolontariuszy, 5 pracowników, w tym 2 stażystki.

Relacje z zajęć przekazywane były na bieżąco i znajdują się na następujących stronach internetowych :

Relacje multimedialne z zajęć: