Corocznie Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest 4 października w  dniu  wspominania w Kościele powszechnym św. Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Tegoroczny dzień rozpoczyna również Światowy Tydzień Zwierząt, który potrwa do 10 października. Obchody te mają na celu zmienić zachowanie ludzi wobec zwierząt i uświadomienie im, że zwierzę to istota żywa, a nie zabawka czy rzecz, która ma swoje prawa. Szczególnie trzeba zwrócić uwagę społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcania się nad zwierzętami, a także na ochronę gatunków zwierząt zagrożonych wyginięciem. Oczywiście nie tylko w tym dniu powinniśmy o nich pamiętać, naszej pomocy potrzebują przez cały rok.

11 października dzieci ze świetlicy „Gąsienica” pod opieką pani Doroty Ciesielskiej odwiedziły bibliotekę na Starym Mieście aby poszerzyć swoja wiedzę o świecie  fauny. Na początek dzieci zapoznały się z postacią św. Franciszka z Asyżu . Następnie podopieczni świetlicy rozwiązywali  krzyżówkę. Okazało się, że posiadają bardzo szeroką wiedzę i zadanie to nie sprawiło im dużych trudności.  W dalszej części spotkania młodzi czytelnicy wyszukiwali książki  z dziedziny zoologii a w nich informację o zwierzęciu  na literkę swojego imienia i tak Zuzia podzieliła się ciekawostkami o zebrze, Dominika o delfinach, Weronika o wiewiórce itd. Największą frajdę sprawiły kalambury. W  grze,  w której odgaduje się hasła( w tym przypadku nazwy zwierząt)  przedstawione za pomocą gestów i ruchów ciała, dziewczyny wykazały się pomysłowością, kreatywnością i poczuciem humoru. Najwięcej problemów sprawiła dżdżownica, której sposób poruszania przypomina węża.

Na zakończenie sympatycznego  spotkania dzieci były częstowane słodkościami ufundowanymi przez bibliotekę. Mali czytelnicy opuścili mury czytelni z wypożyczonymi książeczkami z bajkami i wierszykami o zwierzętach.

Pamiętajmy, że zwierzęta też czują tak jak my i potrafią okazać swoją miłość oraz przywiązanie. Mądrze jest kochać nasze zwierzaki jako pełnoprawnych członków naszych rodzin, więc nie oddawajmy ich do schroniska gdy chorują lub się zestarzeją, a także nie wyrzucajmy ich na ulicę. W „Małym księciu” możemy przeczytać : „Na zawsze jesteś odpowiedzialny za to, co oswoiłeś”.

Anna Zielińska, Edyta Dypolt