Tajniki i tematy FOTOREPORTAŻU

W dniu 30 października 2013 roku w nowo wybudowanym budynku Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin, w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, odbyło się kolejne  4  spotkanie z  cyklu warsztatów dziennikarskich  RED{akcja}, realizowanych w ramach Programu Rozwoju Bibliotek przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Wydawnictwo Aga Press. Mimo trwających prac przygotowawczych do uroczystego otwarcia planowanego na 6 listopada uczestnicy zajęć  byli bardzo zaangażowani w zajęcia warsztatowe .Podsumowany został udział Pauliny i Iwony – fotoreporterek z RED[akcji} ,towarzyszących Narodowemu Czytaniu Dziel Aleksandra Fredry oraz udział  i zbieranie materiałów  w Grze Miejskiej „Jakubowa Spuścizna ,czyli biblioteczną ścieżką” odbytej w dniu  27 października . Tym razem uczestnicy szkolenia poznali tajniki  fotoreportażu, jednego z najważniejszych narzędzi pracy dziennikarskiej. Warsztaty prowadziła Kierownik Oddziału dla dzieci i młodzieży Stanisława Ciesielska. W spotkanie włączyła się również stażystka Olga Gralak - Ćwikła , która zorientowana była  w  temacie  warsztatów, a jej  pasją jest fotografowanie. Zwracała uwagę na istotne elementy zawarte  we  wskazówkach omawianego materiału.

Fotoreportaż to fotograficzna zaangażowana dokumentacja życia, najczęściej przedstawiająca historie zwykłych ludzi. Stanowi zestaw min. 3 fotografii, ukazujących czas, miejsce, niewyreżyserowane zdarzenia i bohaterów w ich naturalnym środowisku.  .

Fotoreportaż jest znakiem; ma wywołać u odbiorcy reakcję, działając na jego zmysły i wrażliwość, często szokować, zwracać uwagę. Twórca zdjęć fotoreporterskich nie aranżuje ich. Zdjęcie fotoreporterskie musi oddawać nastrój i dramatyzm ukazywanych wydarzeń.

W fotoreportażu mniej ważna jest technika fotografii;  dobre zdjęcia reporterskie mogą powstać przy użyciu chociażby aparatu w telefonie komórkowym. Ich najważniejszą wartością jest temat, sposób jego przekazania, oraz emocje, jakie obraz wywołuje.

Ponadto, uczestnicy warsztatów zapoznali się z kilkunastoma najpopularniejszymi bloggami z polskiej i zagranicznej bloggosfery.  Bloggi te podejmują różną tematykę – od kulinariów, przez podróże, modę, film, muzykę, po ogólnie pojętą popkulturę i life style, także politykę i społeczeństwo. Starannie prowadzone, zarówno pod względem edytorskim, jak i graficznym, mogą być dla wielu osób inspiracją. Wiele spośród wymienionych na warsztatach bloggów to znane i cenione miejsca opiniotwórcze, z którymi liczą się politycy, dziennikarze i twórcy kultury.

Na zakończenie warsztatów uczestnicy zajęć zostali zachęceni do kontynuowania pisania założonego na poprzednim szkoleniu blogga. Doskonałym źródłem tematów będzie dla nich nowo otwarta biblioteka – młodzi dziennikarze zostali zaproszeni do obserwowania czytelników w pierwszych dniach otwarcia biblioteki  i ćwiczyli  robienie pierwszych fotek na prowadzących warsztaty. Będzie to materiał, dzięki któremu  przygotują fotoreportaż oraz artykuł czy wywiady.

Stanisława Ciesielska

05.jpg01.jpg02.jpg04.jpg03.jpg