Znawca gwary pałuckiej Mirosław Kazimierz Binkowski otrzymał tytuł "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego".

Urodzony w Żninie Mirosław Binkowski jest autorem m.in. słownika gwary pałuckiej oraz książki "Mój dawniejszy Żnin - czyli wiyrszyki i brawyndzynie o pałucki gwarze, Żniniokach i Żninie".

Okazuje się, że w powiecie gwara cieszy się bardzo dużą popularnością. Biblioteka w Barcinie organizuje konkurs recytatorski, w którym po pałucku mówią najmłodsi, ale od tego roku będą mówić też uczniowie szkół średnich i dorośli.

"Dawniej gwara nie była promowana i mile widziana, teraz wraca się do niej w wielu regionach. Na Pałukach zawdzięczamy to panu Binkowskiemu" - mówi dyrektorka barcińskiej biblioteki, Grażyna Szafraniak

taśma 48 sek. Siwak -Gwara

P.s Nawiązaliśmy... os..barciniokach

6 listopada obecni na otwarciu nowej siedziby biblioteki w Barcinie będą witani po pałucku przez laureatów konkursów recytatorskich