W dniu 13 listopada 2013 roku w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Barcin obyło się pierwsze wydarzenie kulturalne w nowej siedzibie biblioteki. Do przestronnej czytelni  zawitało przeszło stu gości, by uczestniczyć w spotkaniu poetycko – muzycznym, zaprezentowanym przez Jerzego Struka  oraz zespół Arete.

Grupa poezji śpiewanej Arete założona została w Poznaniu w 2010 roku z inicjatywy Jerzego Struka, poety i filozofa. Nazwa pochodzi z języka greckiego i oznacza cnotę, jaką jest stałe dążenie do doskonałości moralnej i dzielności etycznej.  Twórczość zespołu  stanowi  unikalne połączenie poezji i muzyki, gdzie głos wokalisty współgra z dźwiękami skrzypiec, gitary, pianina lub syntezatora.

Autorem piosenek (tekstów i muzyki) i wokalistą grupy jest Jerzy Struk. Jego wiersze, pochodzące z jednego z pięciu wydanych przez artystę tomików poezji, są podstawą dla tekstów piosenek zespołu. Muzycy grupy to kilka osób, w Barcinie goście spotkania mieli okazję podziwiać talent dwojga z nich, Agnieszki Kargulewicz i Romualda Andrzejewskiego.  Pani Agnieszka jest członkinią Kameralnej Orkiestry Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, zaś pan Romuald to ceniony aranżer i pianista, który współpracował min. z Urszula Sipińską, Grażyną Łobaszewską, Tadeuszem Woźniakiem i Michałem Bajorem.

Za sprawą Jerzego Struka i Arete biblioteka stała się miejscem pełnym cichej zadumy. Wiersze poety, recytowane czy śpiewane w akompaniamencie muzyki, wypełniły przestrzeń czytelni delikatnymi dźwiękami. Zespół przedstawił kilkanaście kompozycji, które przedzielone były krótkimi wypowiedziami Jerzego Struka na temat poezji.  Wielokrotnie też artysta podkreślał swą dumę z  faktu, że występ jego zespołu inauguruje działalność kulturalną Biblioteki w nowej siedzibie.

Na koniec grupa otrzymała zasłużone brawa; po zakończeniu występu nadszedł czas na podziękowania. Dodatkową atrakcją stała się możliwość nabycia tomików poezji Jerzego Struka oraz płyt zespołu Arete  z autografami  i dedykacjami artystów– nie trzeba dodawać, że wielu spośród gości skorzystało z okazji. Artyści okazali się być ludźmi bardzo sympatycznymi i przystępnymi, z przyjemnością rozmawiali z uczestnikami spotkania.

W imprezie uczestniczyło ponad sto osób w różnym wieku. Liczne  grono stanowili ludzie młodzi, nie zabrakło również stałych bywalców biblioteki. Obecni byli również burmistrz Barcina, pan Michał Pęziak, radni oraz przedstawiciele mediów.