W dniu 18 listopada 2013 roku w czytelni Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbył się wernisaż prac Krzysztofa Wilka. Spotkanie było pierwszym w nowej siedzibie biblioteki wydarzeniem z cyklu „Artyści gminy prezentują”. Wernisaż zapoczątkował wystawę, którą będzie można oglądać do połowy grudnia.

Krzysztof Wilk jest cenionym barcińskim malarzem i plastykiem. Ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Bydgoszczy, obecnie pracuje jako nauczyciel plastyki w jednej ze żnińskich szkół. Jest członkiem Szubińskiej Grupy Artystów Plama’s. Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych, min. w: Szubinie, Łabiszynie, Lubostroniu, Kruszwicy, Barcinie, Bydgoszczy, Mogilnie, Żninie, Koszalinie itd. Jest artystą doceniającym wartość pracy w terenie, często więc bierze udział w plenerach malarskich. Jego artystyczną pasję podzielają członkowie jego rodziny – córka Marta Wilk – Wierzbińska również jest malarką, swoich sił w tworzeniu próbuje wnuczka Karina.

Krzysztof Wilk zajmuje się głównie malarstwem olejnym, nie stroni jednak od innych technik – jedną z prac zaprezentowanych na wystawie wykonał w technice mieszanej – pasteli i farb olejnych. Inspiracją jest dla artysty otaczająca go rzeczywistość, którą twórca próbuje pokazać w swój własny, specyficzny sposób. Tematyką najczęściej przez niego podejmowaną są krajobrazy, widoki architektury oraz martwa natura. Twórca swobodnie posługuje się techniką olejną. Sposób malowania dopasowuje do podejmowanej przez siebie tematyki: architekturę oddaje za pomocą dużych plam, widoki natury natomiast maluje bardziej wrażeniowo, starając się odwzorować grę świateł i cieni plamkami mniejszymi. Nie stosuje barw bardzo intensywnych, koloryt jego dzieł jest spokojny.

Na spotkaniu artysta, w formie luźnej rozmowy z dyrektor Biblioteki Grażyną Szafraniak opowiedział o sobie, swojej twórczości i inspiracjach. Mówił o obrazach prezentowanych na wystawie, wspominając plenery, na których je namalował. Odpowiadał również na pytania zebranych. Podczas spotkania wspomniano o pomyśle, by utworzyć w Barcinie grupę artystyczną oraz organizować plenery malarskie.

W wernisażu uczestniczyło kilkudziesięciu gości, w tym członków rodziny artysty oraz znajomych twórców. Zebrani z podziwem wyrażali się o talencie artysty, uwieczniając swoje gratulacje w postaci wpisu do księgi pamiątkowej.

Zapraszany do odwiedzania biblioteki i oglądania prac pana Krzysztofa Wilka.