20 listopada 2013 roku do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin zawitał Teatr Art-Re z Krakowa, którego specjalnością jest wystawianie małych form teatralnych. Aktorzy zaprezentowali przedstawienie pt. „Kaczka-Cudaczka”, adaptację sceniczną powszechnie znanego wiersza Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka”. Spektakl zorganizowany został w podziękowaniu za pomoc, jaką przedszkolaki z naszego miasta udzieliły podczas przeprowadzki księgozbioru biblioteki , szczególnie podczas wrześniowej akcji „Podaj książkę – przenieś swoją bibliotekę”. Na przedstawienie  przybyło ponad stu przedszkolaków z Przedszkoli nr 2 i nr 3 w Barcinie wraz z opiekunami .

Spektakl Teatru Art-Re był barwnym, pełnym śmiechu i zabawy,  pozbawionym przemocy wydarzeniem. Aktorzy przedstawili dzieciom historię niezwykle roztargnionej Kaczki – Cudaczki, która spotyka na swojej drodze zwierzęta oraz ptaki, pomagające jej rozwiązać małe i duże problemy. Szop – pracz pierze Kaczce zakurzone piórka, fryzjerka – papuga zmienia uczesanie, zaś sowa –aptekarka  udziela porad z zakresie bólów głowy. W końcu Kaczka trafia do doktora – dzięcioła, który radzi jej być po prostu sobą, twierdząc, że to najlepszy sposób na dobre samopoczucie.  Interaktywna forma przedstawienia sprawiła, że dzieci miały możliwość wystąpienia na scenie razem z aktorami i współtworzenia wydarzenia. Nie trzeba dodawać, że spotkało się to z żywiołową reakcją małych widzów – chętnych do wyjścia na scenę nie brakowało.

Morał bajki, podobnie jak barwne kostiumy, kolorowa scenografia i wyraziste postacie z pewnością zostały zapamiętane przez dzieci. Po przedstawieniu każda z grup przedszkolnych otrzymała od aktorów drobny upominek, ponadto wszystkie przedszkolaki zostały poczęstowane słodkościami.

Olga Gralak-Ćwikła