W dniu 20 listopada 2013 roku o godzinie 16.30 w czytelni Biblioteki Miasta i Gminy Barcin odbył się kolejny w tym dniu spektakl Teatru Art-Re. Tym razem przedstawienie zostało zorganizowane dla uczestników konkursu „Poczytajmy razem – Mały miłośnik książki”, i nie tylko. Na spotkanie przybyło ponad 170 gości, dzieci wraz z rodzicami lub dziadkami.

Tym razem aktorzy z Krakowa zaprezentowali widzom przedstawienie oparte na motywach klasycznej opowieści dla dzieci Janiny Porazińskiej. Główna bohaterką tej bajki jest niesforna  kózka, która okłamuje swojego gospodarza, czym doprowadza do wygnania swojej pasterki. Przyłapana na mówieniu nieprawdy, wyrzucona przez rozgniewanego właściciela do lasu, psoci dalej, aż w końcu dopada ją kara za oszustwa i wybryki. Na szczęście wszystko dobrze się kończy – skruszona kózka uzyskuje przebaczenie gospodarza oraz pasterki, i wraca do domu.  Ze spektaklu wypływa cenny morał uczący  prawdomówności,  umiejętności wybaczania i prawdziwej przyjaźni.

Przedstawienie, żywe i wesołe, utrzymane było w klimacie Podhala. Uwagę zwracały piękne, góralskie stroje aktorów, ciekawie wykonany kostium kózki oraz barwna scenografia.

Podczas trwania przedstawienia młodzi widzowie żywiołowo reagowali na zwroty akcji. Podobnie jak w innych spektaklach Teatru Art-Re, i tu widzowie mieli okazję wystąpić u boku aktorów na scenie. Kilkoro dzieci zatańczyło dynamiczny taniec góralski z ciupagami, inne pomagały gospodarzowi odkryć kozie intrygi.

Historia niegrzecznej kozy bardzo spodobała się widzom, tym małym i tym nieco większym, czego dowodem była burza braw. Po zakończeniu spektaklu zebrane w czytelni dzieci poczęstowane zostały cukierkami.

Olga Gralak- Ćwikła