„Poczytajmy Razem – Mały Miłośnik Książki” to konkurs organizowany od przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Barcin w ramach projektu Moda na Czytanie 2013. Przeznaczony jest  dla  dzieci w wieku do 7 lat, które w tym roku zapisały się do biblioteki, oraz ich opiekunów. Tegoroczna edycja konkursu byłą już piątą z kolei i trwała od lutego br. Brali w nim udział młodzi czytelnicy z Oddziału dla Dzieci oraz filii biblioteki: nr 1, w Piechcinie oraz Mamliczu. Zasady akcji były proste: za każdą wypożyczoną książkę dzieci otrzymywały naklejkę, którą wklejano na kartę uczestnika konkursu. W ramach projektu najmłodsi uczestniczyli także w wielu ciekawych spotkaniach, które miały u celu uatrakcyjnić im wizyty w bibliotece – warsztaty animacyjne i plastyczne z wolontariuszami czy tez spektakle teatralne zespołu Art.-Re.

Najmłodsi czytelnicy bardzo poważnie traktowali konkursowe zmagania - niektóre dzieci zebrały aż kilkadziesiąt wklejek, inne nieco mniej. Ilość jednak była mniej ważna, liczył się sam udział – chęć odwiedzania biblioteki, wypożyczenia i czytania książek. W konkursie wzięło udział łącznie106 osób, w tym 53 dzieci, które od początku trwania konkursu wypożyczyły aż 1.889 książki podczas 288 odwiedzin w bibliotece i jej filiach. Niejeden dorosły czytelnik mógłby pozazdrościć takiego wyniku. Wyrazy uznania należą się również rodzicom i opiekunom dzieci, którzy pielęgnują wśród swych pociech zamiłowanie do literatury, czytają razem z nimi, rozmawiają o przeczytanych książkach i chętnie przyprowadzają do biblioteki, by wspólnie wybrać kolejne pozycje do wypożyczenia.

Ukoronowaniem i podsumowaniem akcji  była uroczystość wręczenia nagród za udział w konkursie, połączona z pasowaniem na czytelnika.  W związku z tym do biblioteki zaproszona została pani Wioletta Piasecka, autorka książek dla dzieci. Pani Wioletta jest wyjątkową bajkopisarką – w czasie spotkań z najmłodszymi przeobraża się w postać wyjętą niby wprost ze swych baśni. W barwnej sukni, z godnym księżniczki kapeluszem na głowie, pani Wioletta opowiedziała dzieciom zebranym w czytelni barcińskiej biblioteki o swych pisarskich inspiracjach, między innymi o Hansie Christianie Andersenie. Pełna energii i optymizmu pisarka zaprosiła najmłodszych do wspólnej zabawy, wróżąc im, po czym, używając własnoręcznie wykonanych lalek- kukiełek, zaprezentowała zabawną historię kapryśnej królewny i licznych zalotników do jej ręki.

Wreszcie  nadszedł czas na wręczenie nagród w konkursie, oraz pasowanie na czytelnika. Na scenę zaproszono jedną z małych czytelniczek wraz z tatą, który odczytał w imieniu pozostałych dokument, w którym wszyscy nowi czytelnicy zobowiązują się do przestrzegania zasad wypożyczania książek, szanowania ich i jak najczęstszego ich czytania. Następnie pani Wioletta Piasecka magiczną różdżką mianowała każde z dzieci na czytelnika biblioteki, które następnie z rąk pani dyrektor Grażyny Szafraniak otrzymywało pamiątkowy dyplom oraz jakże by inaczej, książkę. Wspólne zdjęcie z pisarką, oraz słodki poczęstunek zakończył uroczystość.

Dzieci nieobecne na uroczystości z powodu choroby czy przypadków losowych otrzymają nagrody przy okazji swojej wizyty w bibliotece.