I Biblio - tematy dla mamy i taty

W piątkowe popołudnie 15 listopada do biblioteki  przybyły mamy dzieci biorących udział w projekcie „Rodzinne Czytanie”  z  zamiarem kontynuowania i wspierania przedsięwzięć organizowanych przez bibliotekę w  zakresie formowania Klubu Czytających Rodzin  w nowych bardziej komfortowych warunkach lokalowych. Koordynatorkami  i łącznikami z  biblioteką w tym zakresie został obecny na spotkaniu  5 osobowy skład : Pani Chwała Monika, Kubera Żaneta, Wysocka Wioletta, Kulińska Małgorzata  oraz Wiśniewska Romana.

„ Biblioteczne Rozmaitości’ czyli spotkania dzieci w piątkowe popołudnia

Oddział dla dzieci wznowił spotkania edukacyjno- kulturalne  organizowane  dla dzieci w bibliotece  Zajęcia odbywają się w piątki w  godz. od 15 00 do 16.30  Pierwsze odbyło się 8  listopada  i miało charakter zajęć plastycznych dla dzieci.

Kolejne spotkanie z dziećmi 15 listopada  to zajęcia animacyjne -  gry i zabawy z książką. Wznowienie  spotkań dla dzieci w bibliotece cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i w każdy kolejny piątek grono  uczestników powiększa się.

„Igraszki kolorami-suknie, fraki i kubraki-wszystko o modzie”

Na spotkanie  Rozmaitości bibliotecznych  22.XI.2013 o godz.15.00  do Oddziale dla dzieci i młodzieży przy ul. LWP 4a w Barcinie przybyły 24 osoby Przygotowała, a także poprowadziła stażystka  pani Olga Gralak - Ćwikła, która na co dzień  pasjonuje się modą i dzielnie pomagała jej  Edyta Dypolt  także odbywająca staż w bibliotece .Pani Olga  w pogadance przekazała dzieciom  wiedzę na temat jej historii oraz jak się ona zmieniała na przestrzeni wieków.

Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały prezentację multimedialną, która przedstawiała min. jaki ubiór zdobił dawnych Egipcjan i Rzymian, a także jaka obowiązywała moda od średniowiecza do współczesności. Różnorodne formy ubioru były symbolem pozycji społecznej, przekazując informacje dotyczące klasy, rangi i zamożności właściciela. Mogły również dowiedzieć się do czego służyła turniura, krynolina i gorset. Nie zabrakło wielu ciekawostek, które zaskakiwały, a także szokowały, tak jak np. informacje o todze Rzymian, którą tworzył pas wełnianego materiału o szerokości 2,70-3 m i długości 5-6 m. Właściwe ułożenie togi wymagało niebywałego kunsztu i wprawy.

W dalszej części programu dzieci wykazały się zdolnościami manualnymi, a także zainspirowane pogadanką  uruchomiły swoją bogatą wyobraźnię. Przy pomocy mam obecnych na spotkaniu oraz Pani Edyty oraz materiałów niezbędnych tj. krepy, kolorowych papierów, cekinów i innych dostępnych ozdób z wielkim zapałem tworzyły swoją wizję stroju. Przeważały suknie balowe ale były również bardziej ekstrawaganckie pomysły. Nie zabrakło takich szczegółów jak torebek, ozdób we włosach czy efektownych butów. Prace naszych przyszłych kreatorów mody można będzie podziwiać w Oddziale dla dzieci w poniedziałki, wtorki i środy od 11.00 do 18.00, czwartki od 10.00 do 15.00, a także w piątki od 10.00 do 18.00.Wszyscy  uczestnicy zajęć otrzymali od pani Olgi wycinanki ze strojami na umilenie pochmurnych dni w domu. Dzieci z uśmiechniętymi buziami opuszczały siedzibę biblioteki zapewniając, że miło spędziły czas.

Stanisława Ciesielska, Edyta Dypolt