5 grudnia 2013  w Czytelni Naszej  Biblioteki  Gościł MIKOŁAJ KOMÓR – mieszkaniec Szczecina koordynator   i coach projektów UE, specjalista ds. wizerunku, student  SGH. Założyciel oraz przewodniczącym zarządu Stowarzyszenia Grupa Progress, instytucji szkoleniowej działającej na rzecz budowy silnego, nowoczesnego społeczeństwa europejskiego, Koordynator projektów takich jak: „Inicjatywy Przedsiębiorczości”  „Wielka aktywność w małym mieście”.

Mikołaj jako „Młody profesjonalista” spotkał się  z grupą młodzieży w ramach ogólnopolskiej akcji FRSI „Link do przyszłości”  na dwugodzinnych warsztatach, które zgodnie ze scenariuszem  moderowała Kierownik Oddziału dla  dzieci  i młodzieży  Stanisława  Ciesielska. Sympatyczną niespodziankę dla gościa stanowiła piosenka o Szczecinie wyszukana  specjalnie w ciekawostkach   o Mikołaju ,który organizuje  konkurs piosenki FLOW o swoim mieście. Gość ze Szczecina w prezentacji  własnego wizerunku opowiedział o swoich umiejętnościach  i doświadczeniu  w działaniu  na rzecz  środowiska, w którym żyje. Podkreślał determinację  i upór  , mówił o sukcesach, sygnalizował porażki. Wskazywał młodym uczestnikom spotkania kierunki ,w których warto zmierzać w przyszłości mn. nauka języków obcych to podstawa.  Energetyzował optymistycznym podejściem do życia  o realizowaniu  swoich  pasji  w działaniu. W atmosferze relaksującej przygody, młodzi gimnazjaliści okazali się dorosłymi partnerami w dyskusji, przełamywali pierwsze bariery nieśmiałości, rozsądnie oceniali swój krok w przyszłość. Przybyli na spotkanie  z zaciekawieniem i wykazali aktywną postawę, aczkolwiek  nie spodziewali się tylu niespodzianek ze strony organizatora. Obecność  w nowych murach biblioteki potraktowali jako nie kwestionowaną przyjemność ,a atmosfera towarzysząca spotkaniu potwierdziła ten fakt. Prawdziwą niespodziankę sprawił całej grupie Pan Mariusz Boguszewski Koordynator „Linku Do Przyszłości” Młodzi Internet Kariera,  który zaszczycił swoją obecnością spotkanie i przybył na nie prosto z Warszawy . Życzliwość dla młodych, obecność i rola  Pana Mariusza na spotkaniu znacznie podniosła jego rangę spotkania i żywo zainteresowała młodzież. Goście ”Linku do przyszłości” przekazali sporo cennych wskazówek  młodym barciniakom .

Prowadząca spotkanie potwierdzała  rolę pasji w  realizowaniu przedsięwzięć życiowych oraz służebnej roli społecznej w podejmowaniu wszelkich działań na rzecz środowiska w którym się żyje. To młodzież stanowić będzie  przyszłość naszej Gminy więc zachęcamy ją do aktywności . Przedstawiciele projektu rozmawiali również z Zastępcą Burmistrza Sławomirem  Różańskim  i Dyrektorem Biblioteki Grażyną Szafraniak  o bibliotece i o Gminie Barcin podziwiali jej infrastrukturę i gospodarność. Nie szczędzili pozytywnego głosu dotyczącego gustownie urządzonego wnętrza i wyposażenia nowej siedziby naszej książnicy. Z uznaniem wyrażali opinię o niezwyklej  mądrości młodzieży  obecnej na spotkaniu.

Stanisława Ciesielska