W dniu 11 grudnia 2013 roku w po raz pierwszy w nowej siedzibie Biblioteki  Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się spotkanie z cyklu „Obieżyświat – podróże marzeń”. Tym razem gościem biblioteki była pani Magda Omilianowicz, pochodząca z Koszalina dziennikarka, podróżniczka i autorka książek. Pani Magda w swojej  20-letniej karierze dziennikarskiej podróżowała po niemal całej Europie, a także Turcji, Egipcie, Maroku, Tunezji, Rosji i Chinach. Odbyła również kilka morskich rejsów, między innymi luksusowym statkiem płynącym wzdłuż brzegów  Morza Śródziemnego, oraz żaglowcem Star Flyer, wierną repliką XVII-wiecznego klipera, jedną z najpiękniejszych jednostek pływających na świecie. Swoje doświadczenia z podróży oraz znajomości z spotykanymi w ich trakcie ciekawymi ludźmi autorka spisuje w serii reportaży, które, publikowane pierwotnie w czasopismach polskich i zagranicznych, zebrane zostały w książkach pt. „Kalejdoskop. Reportaże”, „Kalejdoskop 2” czy „Pod podszewką świata”. Znajomość z wieloma osobami z pierwszych stron gazet zaowocowało natomiast książką „Fakt autentyczny” opowiadającą  o gafach przez nich popełnianych.

To właśnie ludziom, znanym i mniej znanym, pani Magda Omilianowicz poświęciła spotkanie w barcińskiej bibliotece. Około sześćdziesięciu gości , w tym wielu młodych, wysłuchało kilka niezwykłych biografii. Podróżniczka wspominała zarówno osoby sławne, żyjące w blasku fleszy, jak i normalnych ludzi, którzy, żyjąc spokojnie wśród nas, realizują swoje nietuzinkowe pasje.  Opowiadała między innymi o kobiecie, która w swym dwupokojowym mieszkaniu na dziewiątym piętrze bloku urządziła schronisko dla dzikich ptaków, ryzykownym życiu kaskadera,  przypadkach podróżnika, któremu udało się wyzdrowieć z tropikalnej, zazwyczaj śmiertelnej choroby, mężczyźnie, który wstąpił do Legii Cudzoziemskiej czy najsłynniejszym polskim seryjnym mordercy.  Nie raz z zasłuchanej widowni wznosił się okrzyk zdziwienia lub zachwytu.  Swą wypowiedź pani Omilianowicz wzbogaciła wieloma zdjęciami, dzięki którym uczestnicy spotkania mogli jeszcze bardziej zagłębić się w snutą przez pisarkę opowieść.

Namawiana przez gości, pani Omilianowicz opowiedziała również o własnych podróżach. Podzieliła się z zebranymi wspomnieniami z rejsu luksusowym liniowcem, szczególnie ciepło wspominała Lanzarote, jedną z Wysp Kanaryjskich, gdzie mieszkała trzy lata (jest autorką przewodnika po wyspie), mówiąc o pięknie tego miejsca, wspaniałym klimat, przyjaznych mieszkańcach  i niskich kosztach utrzymania.

Po spotkaniu była możliwość zakupu książek autorki, z czego skorzystało wielu zebranych. Pisarka rozdawała też autografy obecnym na spotkaniu młodym ludziom.

Olga Gralak-Ćwikła

07.jpg05.jpg01.jpg02.jpg04.jpg06.jpg03.jpg