Wznowienie  spotkań dla dzieci w bibliotece cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem i w każdy piątek pojawia się poszerzone grono  uczestników .

Andrzejkowe wróżby  stanowiły doskonalą zabawę dla  uczestników ostatnich zajęć listopadowych. Czytelnia biblioteki zmieniła się w  miejsce magicznych wróżb i czarów, wydobywanych z magicznego drzewka złotych myśli Pani Olgi i Stanisławy prowadzących spotkanie wspomaganych przez wolontariuszki Natalię i Izę.

Najpierw dzieci poznały tradycję wróżb andrzejkowych, dowiedziały się kim był św. Andrzej i jak odbywał się ten wieczór, gdy żyły jeszcze nasze pra-prababcie. Pierwszą wróżbą, którą rozpoczęliśmy było wróżenie z farby – dzieci na kartce papieru malowały fantazyjną plamę składały kartkę i wychodziły przedziwne kształty. Uruchamiały swoja wyobraźnię i przy pomocy prowadzących zajęcia bibliotekarek  opisywały swój nastrój i przyszłość . Rzucając monetą do słoiczka  z wodą można było dowiedzieć się, czy nasze marzenia się spełnią, czy też nie. Co prawda nie mieliśmy starego klucza od drzwi kościoła i wosku ale to nikomu nie przeszkadzało. Każdy uczestnik naszej zabawy mógł osobiście wylosować swój zawód i przyszłość. Nie zabrakło też kalamburów i tajemniczych znaków losowanych przez dzieci oraz wędrowanie butów, które chyba najbardziej spodobały się uczestnikom i przysporzyły wiele emocji i śmiechu. W naszej bibliotece dzień czarów, magii i odkrywania przyszłości zakończył się śpiewaniem piosenek i wspólnymi tańcami. Andrzejki okazały się  wesołym spotkaniem towarzyskim, wspaniałą zabawą dostarczającą wielu przeżyć i emocji zarówno dzieciom, jak i ich opiekunom bo uczestniczyły też w zabawie niektóre mamy. Dzięki niej możemy kultywować tradycje ludowe, bowiem to, co stare w tradycji andrzejkowej harmonijnie splata się z tym, co w naszej kulturze nowe. Jeden cel przyświeca by łączyć wszystkich  na wspólnej zabawie.

Stanisława Ciesielska