W niedzielę 12 stycznia 2014 r. odbył się XXII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku pieniądze zbierane były na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.  W tym roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin wsparła działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, uczestnicząc w akcji „Biblioteki to miejsca przyjazne sztabom WOŚP” zorganizowanej przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Program Rozwoju Bibliotek.

W akcji wzięło udział ponad 330 bibliotek z całej Polski. Barcińska biblioteka, we współpracy z lokalnym sztabem WOŚP przygotowała kiermasz książek pod hasłem „Zagraj sercem, za złotówkę lub więcej”, z którego całkowity dochód został przekazany na cele Wielkiej Orkiestry. Kiermasz odbył się podczas finału WOŚP, 12 stycznia, na Hali Widowiskowo-Sportowej w Barcinie. Książki pochodziły z darów czytelników dla biblioteki; nie zostały wprowadzone do księgozbioru, ponieważ biblioteka ma już takie pozycje w swoich zbiorach. Za symboliczną złotówkę lub więcej można było nabyć powieści, beletrystykę, literaturę dla dzieci czy popularnonaukową. Kupujący wykazali się wielką szczodrością – większość książek została sprzedana za kwotę o wiele większą niż cena wyjściowa. Szczególnie w pamięci bibliotekarek zapisała się dziewczynka, która zapłaciła za książkę pieniędzmi ze skarbonki, którą przyniosła ze sobą.

Z radością informujemy, że podczas  akcji udało się nam zebrać kwotę 466 zł 48 gr. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zakupili książki na naszym kiermaszu, dzięki czemu dołożyli swoją cegiełkę do wielkiego dzieła, jaką jest finał WOŚP.

Olga Gralak-Ćwikła