15.01.2014 r. w Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin odbyło się kolejne w tym roku spotkanie z cyklu środowych wydarzeń kulturalnych. Tym razem goście zebrani w czytelni biblioteki mieli okazję podziwiać talenty rodzinnego zespołu aktorskiego z Bydgoszczy – państwa Wandy i Eugeniusza Rzyskich, którym towarzyszyła również córka Aleksandra. Państwo Rzyscy  wielokrotnie występowali w barcińskiej bibliotece – ich spektakle i koncerty cieszą się wśród użytkowników naszej książnicy niesłabnącym powodzeniem. Nie inaczej było w środowy wieczór – na spotkaniu zjawiło się ponad 100 osób, które gorąco przyjęły występ artystów.

Wstępem do spotkania było wręczenie nagród w konkursach „Czytelnik Roku 2013” i „Młody Czytelnik Roku 2013”, organizowanych przez bibliotekę. Po krótkiej ceremonii nadszedł czas na występ państwa Rzyskich. Tematem ich spektaklu zatytułowanego „Nim pierwsza gwiazdka zaświeci” były święta Bożego Narodzenia, świąteczne pieśni, kolędy i zwyczaje. Osią występu były pieśni świąteczne,  wyśpiewywane czystymi głosami przez p. Wandę i jej córkę Aleksandrę, przy akompaniamencie gitary p. Eugeniusza, który również udzielał się w śpiewie. W murach biblioteki zabrzmiały  najsłynniejsze kolędy i pastorałki, przerywane wypowiedziami o Świętach Bożego Narodzenia. Mimo, że to już styczeń, w bibliotece zapanował duch najpiękniejszych polskich świąt, budząc zadumę i wzruszenie wśród widzów. Wielu spośród gości przyłączyło się do śpiewu. Nie zabrakło także akcentów humorystycznych – rozbawienie widzów wywołały krótkie scenki kabaretowe, odegrane przez p. Wandę Rzyską i jej córkę. Aktorki wcieliły się w postacie pełnej werwy gospodyni oraz nieco nerwowej dziennikarki, próbującej przeprowadzić z dziarską kobieciną wywiad na temat obyczajów świątecznych.  Liczne nawiązania do polityki, smaczków i absurdów polskiej codzienności czy historii naszego kraju podane zostały z humorem, który wielu gości doprowadził do łez ze śmiechu. Zwłaszcza pani Wanda Rzyska pokazała swój talent komediowy, ukazując w swej postaci zalety i przywary polskiej gospodyni, ogarniętej przedświąteczną gorączką przygotowań.

Aktorzy zebrali za swój występ gorące brawa i zapewnili, ze jeszcze nie raz zjawią się w barcińskiej bibliotece. Wielu spośród gości, także wiele młodzieży, złożyło w bibliotecznej księdze pamiątkowej wpisy, dziękując za przesympatyczny wieczór.

Olga Gralak-Ćwikła