21 stycznia 2014 roku w dniu upamiętniającym 69. rocznicę wyzwolenia Barcina miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Młodzież z Gimnazjum Nr 1 i Społecznego Liceum w Barcinie zgromadzona w bibliotece spotkała się z wyjątkowymi gośćmi z Warszawy w osobach Marka Kosycarza - Dyrektora ds. Odpowiedzialności Społecznej – w polskim oddziale firmy Microsoft Rafała Kramzy Prezesa Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Dyrektora Programu Rozwoju Bibliotek w Polsce, Mariusza Boguszewskiego - koordynatora projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, „Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera”, który pilotował to niezwykłe przedsięwzięcie w Barcinie i wraz z zespołem FRSI pomagał w jego realizacji. Moderatorem z ramienia biblioteki została Stanisława Ciesielska.

O swoich zmaganiach w drodze do sukcesu opowiedział młodzieży młody profesjonalista Karol Olczak, inżynier telekomunikacji, przedsiębiorca, laureat stypendium General Electric, absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Studiował w ramach wymiany studenckiej na Państwowym Uniwersytecie Technicznym im. Baumana w Moskwie   oraz   był laureatem amerykańskiego stypendium GE Foundation Scholar-Leaders Program.

Karierę inżyniera rozpoczął w korporacji Nokia Siemens Networks, będąc jeszcze na pierwszym roku studiów. Po studiach pracował jako specjalista ds. integracji systemów informatycznych w korporacji Ericsson, realizując projekty w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Rzucił pracę w korporacji na rzecz małego startupu, aby realizować własne pomysły biznesowe. Jest współtwórcą pierwszej porównywarki usług: outsourcing.pl.

Pierwsze pieniądze zarobił w wieku 15 lat sprzedając przez Internet elektronikę użytkową sprowadzaną bezpośrednio z Chin, co pozwoliło mu przeprowadzić się z bardzo małej miejscowości do stolicy w poszukiwaniu nowych możliwości. Jego determinacja i wytrwałość pozwala mu osiągnąć wszystkie założone przez ciebie cele życiowe. Swym doświadczeniem chętnie podzielił się z uczestnikami spotkania. Relacja wydarzeń z jego życia wzbudziła podziw młodych uczestników spotkania i wywołała lawinę pytań. Gościom towarzyszył, i aktywnie w nim uczestniczył, obecny na spotkaniu zastępca burmistrza Sławomir Różański.

Ważnym momentem i niepowtarzalnym przeżyciem dla młodych barcinian był fakt, że nasza biblioteka została wybrana jako jedyna z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej do bezpośredniego połączenia na żywo podczas konferencji uroczystego otwarcia nowego centrum Microsoftu w Brukseli. Łączyły się trzy państwa: Portugalia, Włochy i Polska - prezentowana przez naszą bibliotekę w Barcinie.

Dialog z Andrew Wyckoffem, dyrektorem ds. Nauki, Technologii i Przemysłu w OECD i Bradem Smithem, Microsoft General Counsel and Executive Vice President, jedną z najważniejszych osób w Microsoft, prowadził Marek Kosycarz, obecny w Barcinie.

Niekwestionowany zaszczyt zadania pytania w języku angielskim skierowanego do Brada Smitha miała Ada Grzelak, uczestniczka spotkania. Adę interesowała kwestia   czy dziewczęta mogą też  znaleźć propozycje  Microsoftu  dla siebie

Elementem wspólnym było połączenie jednoczesne trzech krajów i pożegnanie się z gośćmi w Brukseli.

Warsztaty szkoleniowe były prowadzone w przyjaznej i życzliwej atmosferze w formie interaktywnych quizów, ćwiczenia z wykorzystaniem Skillage – narzędzia samooceny online, który pomaga młodym ludziom zrozumieć umiejętności ICT potrzebne na rynku pracy. Uczestnicy dowiedzieli się o ścieżce edukacji młodego profesjonalisty, poznali jego drogę do sukcesu i dowiedzieli się, w jaki sposób wygląda jego typowy dzień pracy. Dyskutowali na temat nowych miejsc pracy i trendów pojawiających się w środowisku społecznym i gospodarczym, które zapewniają najlepsze perspektywy dla przyszłej kariery. Młodzież nie spodziewała się tylu niespodzianek na tym spotkaniu i była mile zaskoczona okolicznościowymi podziękowaniami na pamiątkę tego wydarzenia. Warszawska ekipa techniczno-telewizyjna odpowiedzialna za obsługę i połączenie z Brukselą „Linku do przyszłości” nagrywała wypowiedzi i wrażenia młodych barcinian, które niebawem będzie można obejrzeć. Słowa gorących i szczerych podziękowań skierowała do gości i uczestników pani Dyrektor Biblioteki Grażyna Szafraniak i Zastępca Burmistrza Sławomir Różański wręczając okolicznościowe dyplomy. Jesteśmy dumni, że naszą bibliotekę mogliśmy pokazać Europie.

Celem projektu „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera” jest wspieranie młodych ludzi z małych miejscowości w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Druga edycja projektu została objęta patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Stanisława Ciesielska