Ferie zimowe w Oddziale dla dzieci  już 7 rok  odbywają się  na temat krajów  Unii Europejskiej . Od ubiegłego roku biblioteka dysponuje programem edukacyjnym, który wspomaga ofertę zajęć skierowaną do dzieci. Młody Europejczyk to multimedialny program wprowadzający dzieci w świat zjednoczonej Europy, pozwalający uświadamiać im, że wokół nas żyją ludzie innych narodowości i odmiennych kultur. Poprzez zabawę dzieci poznają ciekawe miejsca oraz różne zwyczaje panujące w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. Młody Europejczyk to zestaw (5 płyt), który podzielony jest na dwie części.

Na zajęciach we wtorek 4.02.2014 r. dzięki nowym technologiom i wyposażeniu biblioteki w  nowoczesny sprzęt w tym zakresie dzieci poznawały Szwecję. Klip o tym kraju to spektrum wiedzy o nim w ogólnym zarysie. Duże zainteresowanie dzieci budziły ciekawostki o kraju, o słynnych ludziach , podstawowe  słówka w języku szwedzkim  oraz kulinarne specjały tego kraju kultura i obyczaje. Połączenie zajęć ruchowych tańców  przy dźwiękach ABBY  gier ,zabaw, rozwiązywanie łamigłówek   na przemian z pokazem multimedialnym bardzo podobało się dzieciom. Jakub, Kacper i panie bibliotekarki wcieliły się w role „Bajarza” opowiadającego o literaturze i  czytającego fragmenty „Dzieci z Bullerbyn” szwedzkiej autorki Astrid Lindgren.

Stanisława Ciesielska